Beden Dili Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

İletişim kurarken beden dilinin ne kadar önemli bir göreve sahip olduğunu bilirsiniz. Sadece konuşma ve diksiyonla karşınızdaki kişiyle etkin bir iletişim kuramazsınız. Ancak beden dilinizide doğru şekilde kullanabilirsiniz. Beden dili nedir? öncelikle bunu net olarak bilmek gerekiyor. Beden dili, kişinin kendini ifade ederken veya konuşması sırasında doğru bir iletişim biçimini sağlaması için vücut hareketleri ve mimiklerini de kullanmasıdır.

Beden dilini aslında hepimiz iletişim kurarken kullanmaktayız. Özellikle ruh halimize göre karşı tarafın algılamasını istediğimiz sinyaller yayar ve bunu el hareketleri, duruş şekli, yüzdeki hissiyatlar ve mimiklerinde iletişimde etkili olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, çok üzüntülü olduğunuzu ve özür dilediğinizi düşünelim. Böyle bir diyalogta yüzünüzde sahte bir gülümseme, ellerinizi kollarınızı gererek oturmanız gibi durumlar elbette sizi ele verecek ve iletişim kurarken beden dilinizi yanlış kullandığınızı gösterecektir.

Beden dilini iyi kullanan bir kişi iş hayatında, eğitim hayatında ve hatta ailesiyle iyi iletişim kuran, sevilen, başarılı bir kişi olabilmektedir. Bu durum beden dilini kullanmayan veya yanlış kullanan bir kişiye göre hayatını 10 kat kolaylaştırmaktadır. Çünkü kişi beden diliyle kendini tam anlamıyla ifade etmekte ve çevresi tarafından sevilerek dinlenilen bir kişi olmaktadır.

İş hayatında beden dilinin çok ayrı bir yeri bulunmaktadır. Daha işe başlamadan mülakat sırasında beden dilinin önemi ortaya çıkmaktadır. Kendini ifade etmekte zorlanmayan, beden dilini tam anlamıyla kullanan kişi işe kendini kabul ettirme konusunda daha avantajlı olmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok önemli bilgiye www.bilgikilavuzu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık