Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Peeling uygulaması, cildi ölü deri, yağ ve kirden arındırmak için uygulanan bir temizleme yöntemdir. Yüzeysel peeling, orta derinlikte peeling, ve derin peeling olmak üzere de üç şekilde yapılmaktadır.

Bu uygulama ile cilt yüzeyi çok daha temiz, pürüzsüz ve parlak olmaktadır. Cilt yüzeyine sürülecek krem vb daha iyi emilmekte ve daha iyi sonuç vermektedir. Peelingi düzenli olarak ılık duş sonrası uyguladığınızda da cilt gözenekleri açıldığı için o bölgelerdeki yağlanma ve kir oluşumu düzenli kullanımda yok olmaktadır. Peeling uygulaması göz çevresi ve dudak kenarları hariç tüm cilde uygulanmakta akabinde de bol su ile durulanarak ciltten çıkarılmalıdır.
Hassas bir cildiniz var ise peelingi ilk önce bileğinizin iç yüzeyinde deneyerek alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğini test edebilir, akabinde güven ile kullanabilirsiniz.

Yüzeysel peeling, peeling uygulamaları içerisinde en basit ve hafif olan yöntemdir. Cildinizde sivilce, yara ya da tahriş durumu yok ise yüzeysel masaj hareketleri ile uygulayacağınız kolay bir yöntem olacaktır..

Orta ve derin peeling uygulamaları, derinin soyulması sureti ile yapılan uygulamalardır. Derin leke ve tahrişler için tercih edebileceğiniz bir uygulama türüdür. Kesinlikle bir uzman kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Evde Peeling Uygulama

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz peeling uygulamalarından bazıları ise şöyle:

Bir karıştırma kabı içerisinde bir yemek kaşığı sıfır asit saf zeytinyağı ile bir yemek kaşığı toz şekeri karıştırıp dairesel hareketler ile cilde uygulayıp ılık su ile yıkayın.

1 çorba kaşığı mercimek ile pirinç rondodan geçirip üzerine kil ilave edin. Günlük nemlendirici bir kremi de karışıma ekleyip dairesel hareketler ile cilde uygulayıp ılık su ile yıkayın.

4 yemek kaşığı yoğurt, bal ve bir yemek kaşığı tuzu göz ve ağız çevresi hariç sürüp dairesel hareketler ile cilde uygulayıp ılık su ile yıkayın.

Bir fincan kahve telvesi ile bir yemek kaşığı zeytinyağını dairesel hareketler ile cilde uygulayıp ılık su ile yıkayın.

Bir yemek kaşığı karbonat ile iki yemek kaşığı suyu karıştırıp dairesel hareketler ile cilde uygulayın ve ılık su ile yıkayın.

Bir dermatolog uzmanlığında peeling uygulama

Evde yapılan uygulamalar çok etkili olmamakla birlikte bir uzman dermatolog eşliğinde yapılan uygulamalar daha başarılı olmaktadır. Karbon peeling ve kimyasal peeling olarak ikiye ayırabileceğimiz uygulamalarda mutlaka uzman bir dermatoloğa danışmanız gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık