Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar

Saç dökülmesi, günde 50-100 telden fazla saç dökülmesi ile küçük bir incelmeyle başlayan ve tüm saçların dökülmesi ile sonuçlanabilecek bir sorundur. Demir yetersizliği, kansızlık gibi bir sebebi olabileceği gibi saç derisi mantar enfeksiyonu veya mevsimsel sebeplerden de saç dökülüyor olabilir. Genelde erkeklerde görülse de kadınlarda da görülebilen bu sorun özgüven kaybına sebep olabilmekle beraber büyük bir psikolojik sorun yaratabilmektedir.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında erkeklerin %50, kadınlarda %20-25’ini etkileyen androjen etkisi, saç kıran, tiroit bezinin az çalışması veya vitamin eksikliği gibi tıbbi sebepler olduğu gibi, bu durumun stres gibi psikolojik sebepleri de olabilir.

Saç dökülmesini önleme ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Yanlış beslenme alışkanlıkları saç dökülmesinin önemli sebeplerinden biri olduğundan bilinçsizce yapılan diyetlerden uzak durmalısınız. Bol su, meyve, sebze ve protein tüketmeye çalışın.

Yüksek stres saç kaybına neden olduğu için stresten uzak durmalısınız.

Saçlarınıza karşı daha nazik olun, sert davranmaktansa hafifçe tarayın, saç kurutma makinesindense pamuklu havlu ile kurulayın, az şampuan kullanın ve sonrasında bakım yapın.

Günde 100-150 tele kadar, dökülen saç normal kabul edilmektedir, aksi bir durum olmadıkça bu tellerin yenileri çıkar. Eğer olağandışı bir dökülme fark ederseniz saç dökülmesinin nedenlerini, dökülme tipini ve uygun tedavi planını öğrenmek için bir dermatoloğa danışmak faydalı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık