Şimdiye Kadar Satışı Yapılan En Pahalı Kitaplar

Sponsorlu Bağlantılar
  1. Codex Leicester, Leonardo da Vinci

Bu 72 sayfalık defter, Da Vinci’nin bilimsel günlüklerinin en ünlülerinden biridir. Suyun hareketi, ayın neden parladığı ve hatta fosiller gibi geniş bir yelpazedeki konuları içeren el yazısı ile yazılmış teoriler içermektedir. 1717 yılında, el yazması ilk kez, Thomas Coke tarafından satın alındı. 1980 yılında el yazması, koleksiyoncu Armand Hammer’ın eline geçti. 1994 yılında, Bill Gates tarafından satın alınan eser 29 milyon Euro ile, şimdiye kadar satılan en pahalı kitap olmuş oldu.

  1. Magna Carta

Magna Carta Libertatum olarak da bilinen ‘Magna Carta’, Canterbury Başpiskoposu tarafından hazırlanan ve İngiltere Kralı John ile kendisine karşı ayaklanan baronlar arasında kabul edilen bir sözleşmedir. 2007 yılında yapılan bir açık arttırmada Magna Carta’nın orijinal bir kopyası, 20.1 Milyon Euro karşılığında satın alındı. Alıcının kim olduğu bilinmese de David Rubenstein olduğu söyleniyor.

  1. St Cuthbert Gospel

‘St Cuthbert Gospel’ veya ‘Stonyhurst Gospel’, 8. yüzyılda Latince yazılmış cep boyutunda bir incildir. Dünyadaki ilk kitap ciltleme örneklerinden biri olması ile benzersiz olan eser, 2012 yılında 13.4 milyon Euro’ya açık artırmada satıldı.

  1. Bay Psalm Book (Kitab-ı Mukaddes)

Kuzey Amerika’daki İngiliz kolonilerinde basılmış ilk kitap olarak bilinen bu eser, ilk olarak 1640’da Cambridge, Massachusetts’te basılmıştır. Söylentilere göre kitabın sadece 11 kopyası var ve bu kopyalardan bir tanesi 2013 yılında yapılan bir açık artırmada 13,4 milyon Euro’ya satıldı.

  1. Rothschild Prayer Book

‘Rothschild Saatleri’ olarak da adlandırılan ve Türkçe’si Rothschild Namaz Kitabı olarak bilinen bu eser 1999’da 12.6 Milyon Euro’ya alıcı buldu. Günümüzde ise bir kitabın nadir olması pahalı olduğu anlamına gelmiyor. Kitantik.com, mezat özelliği ile birbirinden değerli, imzalı ve ilk baskı kitaplarla kullanıcılarını uygun fiyatlarla buluşturuyor! 😊

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık