Toplumumuzda En Çok Karşılaşılan Psikolojik Sorunlar

Sponsorlu Bağlantılar

Bipolar bozukluk belirtileri ani öfke nöbetleri, agresif tavırlar, depresyon belirtileri, manik dönemlerde abartılı neşe, aşırı cinsel ilgi, yoğun para harcama eğilimi veya madde kullanımı şeklinde gözükebilir. Bipolar bozukluğu olan hastalar, intihara meyilli kişilerdir. Çoğu hastanın intiharı denediği de görüşmüştür. Fakat bu intiharlar ölümle sonuçlanmayan intiharlardır. Hastalığın genel seyrine uygun bir şekilde bir anda gelişen öfke nöbetleri sıralarında yapılır ve daha sonrasında pişmanlık görülebilir. Bu tavırlar kişinin günlük hayatına da yansır, çevresindekilere uyum sağlamakta zorlanır, çoğu zaman tartışmalar yaşarlar. Çevrelerindeki insanları kırar, sonrasında ise pişmanlık duyarlar. Bu insanların tavırlarını kişisel olarak algılamamak daha doğru bir davranış olur. Sürekli bir öfke, pişmanlık, mani, depresyon belirtilerinin içine girmişlerdir ve çıkamazlar. Bu kişilerin tedaviye, anlaşılmaya ve yardıma ihtiyaçları vardır.

Bipolar bozuklukla ilgili bilmemiz gereken bir diğer durum da hastanın yakınlarının, özellikle ebeveynlerinin kendilerini suçlamaması gerektiğidir. Çevresel faktörlerin de etkisini yok saymadan hastalığın biyolojik temelli olduğunu unutmamak gerekir. Hatta aile geçmişi öyküleri alındığında çoğu hastanın yakınlarında da bu hastalığın görüldüğü belirlenmiştir.

Çevrenizde abartılı tavırlarıyla sizi yoran bu tarz insanlar olduğunda, ani tepkiler vermeden onları kışkırtmadan durumu kabullenerek tedavi sürecine başlamak en doğru yöntem olacaktır. Bipolar bozukluk testi, tanısı ve bipolar bozukluk tedavisi için Denizli Psikolog merkezinden destek alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık