Tuvalet Eğitimine Hazırlık

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklar, genellikle 18-36 ay arasında tuvalet eğitimi için hazır hale geliyor. Çocuğunuzun ilk yıllarının en önemli dönüm noktalarından biri olan tuvalet eğitimi sürecini sorunsuz atlatmak için sizin de hazırlıklı olmanız önem taşıyor. Peki, çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu nasıl anlayabilirsiniz ve bu süreci kolaylaştırmak için ne tür hazırlıklar yapabilirsiniz?

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

Öncelikle, çocukların 18-36 ay arasında değişen dönemlerde tuvalet eğitimine hazır hale geldiğini unutmayın ve çocuğunuzu yaşıtlarıyla kıyaslamayın. Bazı işaretleri takip ederek çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çocukların tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren fiziksel işaretlerin başında düzgün yürüme ve koşma, oturma ve çömelme gibi kaba motor aktiviteleri gerçekleştirme, iki saatten uzun süre çiş yapmadan durabilme geliyor. Ayrıca çocuğunuzun basit komutları anlaması ve yerine getirmesi, tuvaletini yaparken saklanmak istemesi, tuvaletini yaptığı sırada bunu dillendirmesi, ıslak bezden rahatsızlık duyması gibi davranışsal işaretleri de takip edebilirsiniz.

Siz tuvalet eğitimine hazır mısınız?

Çocuğunuzun artık tuvalet eğitimi sürecine başlamaya hazır olduğunu düşünüyorsanız başlamadan önce tüm hazırlıkları yaptığınızdan emin olun. Önce araştırmalarınızı yapın, yönteminize karar verin. Ardından tuvalet eğitimi alışverişi için bir liste hazırlayın. İç çamaşırlarını çocuğunuzla birlikte seçerek onun bu konudaki hevesini artırabilirsiniz. Ardından sıra lazımlık ve klozet adaptörü seçimine geliyor. Bazı çocuklar lazımlıkla, bazıları ise adaptörle rahat ediyor. Bu yüzden Joker’in tuvalet eğitimi ürünleri arasından hem lazımlık hem de klozet adaptörü satın alarak çocuğunuza seçme şansı tanıyabilirsiniz. Alternatif olarak klozet adaptörü olarak da kullanılabilen lazımlık modellerine yönelebilirsiniz. Çocuğunuzun kendi başına da kolaylıkla inip çıkabileceği merdivenli tuvalet adaptörü seçenekleri de ilerleyen aylarda ideal bir seçim olabiliyor.

Pratik çözümlerle hayatınızı kolaylaştırın

Tuvalet eğitimi sürecini başarıyla tamamladıktan gece kazaları için birtakım önlemler almak gerekebiliyor. Uyumadan iki saat önce sıvı tüketimini kesmek ilk önlem. Çocuğunuz iyice alışana kadar uyku sırasında alıştırma külodu kullanabilirsiniz. Gece yaşanabilecek kazalar için yatağın üstüne alez, alezin üstüne alt değiştirme örtüsü serebilir, en üste de lastikli çarşaf geçirebilirsiniz. Olası kazalar sonrasında hızlı temizlik yapabilmek ve sonrasında hemen uykuya dönebilmek için bu katmanları iki kere üst üste tekrarlayabilirsiniz.

Tuvalet eğitiminin ilk günlerinde dışarıya çıkmak gözünüzde büyüyebilir. İlk zamanlar tuvaletini uzun süre tutamayan çocuğunuz için temiz bir tuvalet bulmak sizi strese sokabilir. Tuvalet eğitiminden sonraki ilk birkaç ay yanınızda portatif bir klozet adaptörü taşıyarak ya da Promum markalı kullan at klozet örtülerini çantanızda bulundurarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık