Uzm. Dr. Hüseyin Öz “Anestezi’den Korkmayın”

Sponsorlu Bağlantılar

Uzm.Dr.Hüseyin Öz bu hafta “Anestezi’den Korkmayın” konusunu yazdı…

Anestezi uzmanları öncelikle ameliyat henüz başlamadan hastanın korku duymasını engellemek üzere gerekli önlemleri almalı ve hastayla gerekli konuşmaları yapmalıdır. Bu yüzden hastanın ameliyat öncesinde tetkikleri yapılarak uygun olmayan değerlerinin gözlemlenerek düzeltilmesi için gerekli tedavisini gerçekleştirilmesi ve anestezi yöntemini belirteren opere olan hastaya gerekli güveni vermelidir.

Ameliyat için gerekli şartların sunulmasının ardından ameliyat sırasında hasta gerçekleştirelecek olan tüm işlemlerden gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak yaşanmakta olan ameliyat sürecini hatırlamamaktadır. Herhangi bir ağrı duymayacağı gibi hastanın bu esnada yaşadığı korku ve riskleri önlediğini hissedilmesi gerekiyor. Bu şekilde oluşabilecek sorunların önüne geçilmektedir. Hastayı korumak ve fiziksel anlamda sorun yaşamaması için uyuduğu süre esnasında onu kollamakta olan biz anestezistlerizdir. Bu sebeple anestezi doktorları devamlı sizinle birlikte bu sürece eşlik eden koruyucu görevini içermekte olan kişilerdir. Anestezi süreci birkaç dakikadan saatlere kadar sürebilmektedir. Genel olarak ameliyatın şekline, hastanın durumuna ve kişiye göre değişebilmektedir. Anestezinlerin süresi ameliyat süresi boyunca devam etmek durumundadır.

Gelişmiş teknolojilere sahip anestezi cihazları aracılığıyla anesteziye başlandıktan hemen sonra vücut sıcaklığı, karbondioksit alış verişi oranı, antestetik gazlar ve oksijen tutarı ölçülmekte ve tüm bu verilerin kaydı yapılmaktadır. Anestezi bölgesel olarak gerçekleştiriliyorsa damar yoluyla bir miktar sakinleştirici gönderilerek hastanın sakinleşmesi ve uykuya yakın bir duruma gelmesi sağlanmaktadır. Bu durum hastanın ameliyat sırasında meydana gelen faaliyetlerin etkisinden ve yaşayabileceği rahatsızlıklardan tamamen uzak kalmasını sağlamaktadır. Kimi hastalar bölgesel anestezi uygulamasında ağrı hissetmediklerinde uyumak istememektedir.  Bu durumda hasta dilediği gibi ameliyat esnasında anestezistleriyle irtibat kurabilir ve bu şekilde zaman geçirebilmektedir.

Anestezi uzmanları sadece ameliyat sırasında değil aynı zamanda ameliyattan sonra yaşanabilecek ağrılarıda gidermekle görevlidirler. Ameliyat sırasında hastalara uyku veren, ağrıları kesen ve kaslarını gevşetmekte olan ilaçlar verilmektedir. Ameliyattan sonra ise tüm bunlar kesilerek anestezi uzmanları hastanın ağrı hissetmemesi için gerekli önlemleri almaktadır.

Anestezi her sene dünya genelinde 230 milyon kişiye uygulanmakta olan cerrahi bir işlemdir. Anesteziden dolayı vefat eden hasta sayısı oldukça düşüktür. Son yıllara baktığımızda bu oran 100 bin kişi 1 kişi olarak görülmektedir. Trafik kazalarından yılda 1,5 milyona yakın insanın hayatını kaybettiğini ve dünya genelinde 6 kişiden 1 kişinin kanserden öldüğünü düşünürsek anestezide kaybedilen kişi sayısı bir hayli düşüktür. Bu yüzden Anestezi’ye ve Anestezistine güven duymalısınız.

Uzm.Dr.Hüseyin Öz’ün diğer makalelerini okumak için tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık