Zayıflama ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Zayıflama ile ilgili temel bilinmesi gereken bilgiler; kalori hesaplama, öğün düzenleme ve hareketi arttırma yöntemleridir.

Eskiden bayanların en büyük sorunu olan zayıflama, günümüzde tüm bireylerin ortak sıkıntısıdır. Zayıflama gıdaları azaltarak veya hareketi arttırarak yapılmaktadır. Herkes ince, narin ve yağsız bir beden hayal eder. Kas dokusunun ağırlıklı olduğu, sağlıklı görünen fit bir vücut için zayıflama yöntemleri deneriz. Yazın yaklaştığı bu aylarda kilo vermek ve yazlık kıyafetler içinde daha hoş görünmek için çok sayıda diyet listeleri uygulanır.

Kalori Hesaplama

Kadın, erkek, hareketli veya hareketsiz bir yaşama sahip olmak gibi özellikler günlük ihtiyaç olunan kaloriyi etkiler. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda erkeklere oranla daha düşüktür. 20-35 yaş arasında hareketsiz bir bayanın günlük kalori ihtiyacı 2000 kcal civarındadır. Eğer egzersiz yapan bir kişiyse ihtiyaç 2200 veya 2400’e kadar çıkabilir. Zayıflama hedefleyen bayanlar ise 1500’ün altına inmesi gerekir. Hem spor yapıyor, hem de beslenmesindeki kaloriyi azaltmak istiyorsa 1500-2000 kalori arasında da zayıflama gerçekleşir. 35-50 yaş arası bayanlarda günlük kalori ihtiyacı 1800’e düşer.

Genç erkeklerde günlük kalori ihtiyacı 2400 kcal’dir. Egzersiz durumuna göre 2600 veya 2800 kaloriye kadar çıkabilir. Zayıflama için hedeflenen kalori ise genellikle erkeklerde 1500-2000 kalori arasıdır. 35 – 50 yaş arasındaki erkek bireylerde kalori ihtiyacı günlük yaklaşık 2200 kcal’dir.

Öğün Düzenleme

Zayıflama ve sağlıklı beslenme için sadece acıktığında yemek yemek önemlidir. Yani çevremizdekilere eşlik etmek için yemek, can sıkıntısından bir şeyler atıştırmak her zaman zararlıdır. Öğünlerimizi 3 öğün olarak düzenlemek gerekir. Ara öğünler herkes için şart değildir. Diyet listelerinin aksine öğün aralarında acıkmayan kişilere ara öğün vermemek gerekir. Günlük alınması gereken kalori direk olarak 3’e bölünmez. Sabah ve öğle yemeğinde günlük alınması gereken kalorinin daha büyük bir bölümü alınıp, akşam yemeği daha hafif yenirse zayıflama kolaylaşır.

Hareketi Arttırmak

Zayıflama için beslenmeyi kesmek kadar hareketi arttırmak da önemlidir. Kişi gün içindeki aktivitesini arttırabilirse metabolizma da etkilenir ve daha hızlı çalışır. Metabolizmanın hızlı çalışması ise kolay zayıflama ile sonuçlanır. Haftada en az 4 defa egzersiz yapmak metabolizmayı harekete geçirmeye yardımcı olur. Sabah saatlerinde yapılan egzersiz, vücudun tüm gün boyunca ısınmasına ve daha çok yağ tüketmesine yardımcı olur. İşe gitmeden evvel 10 dakika erken kalkıp egzersiz yapabilmek ve bunu alışkanlık haline getirmek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Gün içinde hareket edebilme şansı yakaladığınız zaman mutlaka değerlendirin. Asansör kullanmamak, gitmek istediğiniz yakın mesafelere yürüyerek gitmek, arabayı otoparka değil, daha uzağa park etmek gibi davranışları alışkanlık haline getirmek her daim zayıf kalmanın formülüdür. Marketlerden aldığınız torbaları taşımaktan imtina etmeyin, iyi birer kas egzersizidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık