Hamileliğin 17. Haftasında Bebeğinizin Sağlık Durumu

1.159 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin artık çok daha hızlı büyümeye başlaması ile beraber gebeliğin 17. haftası anne adayları biraz daha hızlı kilo almaya başlar. Daha fazla yemek isteği ve farklı türde yemeklere ya da meyvelere olan arzularınızın artması normaldir. Bu hafta içerisinde anne adaylarının en fazla şikâyetçi oldukları durumlardan biri de salgılanan hormonlara bağlı olarak yaşanan vajinal akıntılardır. Bu durumun fizyolojik bir sonuç olduğu unutulmamalı ve kaşıntı, ağrı ya da kanama gibi belirtiler de vajinal akıntıya eşlik etmiyorsa doktor kontrolü gerekli değildir.

Gebelikte 17. Hafta Neler Yapılır?

Bebeğin bu hafta içerisinde kalsiyum depolarına daha fazla ihtiyacı olduğu için gebeliğin 17.haftasında beslenme düzenine kalsiyum yönünden zengin besinler dâhil edilmelidir. Bunun nedeni bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılamak değil sizin kendi kalsiyum depolarınızı korumanızdır. Bebek anneye bağlı olduğu göbek bağı ile ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılar. Eğer kanınızda yeterli miktarda kalsiyum bebeğe geçmezse bebek bu durumda anne adayının kalsiyum depolarını kullanmaya başlar ki bu sizin kemiklerinizin zayıflaması anlamına gelir.

17. Gebelikte Haftası Sağlık Durumu

Gebeliğin 17.haftasında bebek 18 santimetre uzunluğa erişirken ağırlığı ise yaklaşık olarak 150 gram olarak ölçülmektedir. Yine bebek emme, göz kırpma ve yutma reflekslerini artık çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde yapmaya başlar. Bebeğinizin minicik kalbi günde ortalama 30 litre kadar kanı pompalar ve damarları bu kanı taşımaya devam eder. Yutma refleksi ile plasenta içerinden aldığı sıvı miktarını idrar olarak yine plasentaya aktarır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık