Adet Gecikmesi Kaç Günde Olur?

1.306 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Adet gecikmesi birçok zaman hayal edemeyeceğiniz şekilde hamilelik durumuna getirmektedir. Öte taraftan hamilelikten ziyade adet gecikmesinin birçok değişik sebebi olabilmektedir. Adet gecikmesi nedeniyle hamilelik, emzirme ve menopoz gibi etkilerden şüphelenebilirsiniz. Adet gecikmesinin ilk akıllara gelmekte olan nedeni genel sebepler olmaktadır. Fakat kilo farklılıkları ki bu kilo almak ya da vermekte olabilir, aşırı stres altında kalmak, fiziksel yorgunluk ve kullanılmakta olan ilaçların yan etkileri gibi hormonal sorunlar da adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Farklı bir neden belirtmek gerekirse, bir kadın doğum kontrol ilaçlarını kullanmayı bıraktıktan sonraki birkaç ay süresince adet gecikmesi sorunu oluşabilmektedir. Tiroit sorunları ya da böbreküstü bezleri hormonlarının durumları gibi hormonal farklılıklar adet düzenini değiştirebilmektedir. Ek olarak vücudun adet yaşamasıyla ilgili bölümlerinde meydana gelen kist ya da tümörler de adetle alakalı problemlerde rol sahibi olabilmektedir.

Adet gecikmesi durumunda ilk birkaç gün yediklerinize de dikkat etmeli ve ağır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle kızartma ve yağlı yiyecekleri tüketmemek gerekiyor. Adet gecikmesinde sancıların fazla olması durumunda uzman bir hekime başvurmanızda yarar bulunmaktadır. Kimi adet ağrılarının normal adet sancılarından farklı olarak gerçekleştiği ve farklı hastalıkların habercisi olabildiği bilinmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık