Akalazya Nedir? Belirtileri Nelerdir?

1.222 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Akalazya hastalığı direk olarak özafagusu etkileyen bir hastalıktır. Besinler ağızdan sonra özafagus aracılığı ile mideye geçiş yapar. Yani yemek borusudur. Yemek borusunun alt uç kısmında mide ile birleşen noktada olan kas yapısında bir kapakçık bulunmaktadır. Hastanın bu kapakçığı çok fazla kasıldığı zaman alınan besinler buradan mideye geçiş yapamaz. Burada bulunan kapakçığın çok kasılıp besinlerin buradan mideye geçiş yapamaması durumuna akalazya denilmektedir. Bu noktada olan kaslar gevşediği zaman besinler mideye geçiş yapar. Akalazya hastalığına yakalanan kişilerde yemek borusunun alt kısmı normal şekilde çalışmaz ve bu kısımda bulunan kaslar gevşemediği için besinler mideye hareket etmez.

Akalazya Belirtileri

En başta bulunan belirtisi, kişi aldığı besinler yutmada veya içmede halinde zorluk yaşar. Diğer belirtileri de şöyle devam etmektedir. Hasta göğüs kafesinde ağrı ve bunun yanında yanma hisseder. Mide bulantısı yaşar. Boğazında bir yumruk varmış gibi hisse kapılır. İstem dışı kilo kaybı yaşar.

Akalazya Tespiti

Bu hastalığın tespitinde belirli birkaç yol mevcut bulunmaktadır. Radyoloji bölümünden göğüs ve akciğer filmi çekilebilir. Bu bölümde yine baryum grafi çekilebilir. Bu grafide doktor size bir sıvı verir ve içmenizi ister. Siz sıvıyı içerken grafi çekilir. Bunun gibi grafiler ile tanılar konur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık