Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

931 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Çağımız insanının en büyük problemlerinden bir tanesi de ayak kokusu sorunudur. Küçük büyük herkeste görülebilen bu sorun, ayakların aşırı terlemesi sonucu bakterilerin ürümesi ile meydana gelmektedir. Maalesef bu aşamadan sonra ayak kokusunu önleyemeyiz. Fakat oluşan kokuyu çeşitli alternatifler sayesinde geçirebilir ve bu dönemden sonra da ayak kokusunun oluşumunu engelleyebiliriz.

Ayak kokusunu hangi alternatifler ile önleyebiliriz? Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Ayakkabı ve çoraplar. Eğer ayaklarınız hava almıyor ise, ayak tabanınızda bulunan 250.000 adet ter bezi kapalı ortamdan faydalanarak terleyecek ve bakteriler ile birleşerek koku oluşturacaktır. Fakat çoraplarınız ve ayakkabılarınız nefes alır durumda olursa o zaman işler sizin lehinize değişir. Çünkü temiz hava sayesinde bakteriler üreme imkanı bulamayacaktır. Ve sonuç olarak da ayak kokusu oluşmayacaktır. Tüm bunlara zamanın şartları içerisinde dikkat edemeyip de ayak kokusuna maruz kalmış isek bu ayak kokusu nasıl giderilir? Sorusuna yanıt ise birçoktur.

Öncelikle oluşan ayaklardaki kokuyu yok etmek gerekmektedir. Bunun için her gün ayaklarınızı yıkayıp durulamak zorundasınız. Koku ileri durumda ise bir leğene su doldurup içinde ayaklarınızı da bekletebilirsiniz. Bir müddet bekledikten sonra ayaklarınızı tekrardan yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirirken tabi ki ayakkabılarınızı da değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü ayakkabılara sinen kötü kokular ve bakteriler ertesi gün giydiğinizde tekrar ayakkabılarınıza nüfuz edecektir. Ayrıca ayakkabılarınızdaki bakterilerden kurtulmak için güneşi kullanabilirsiniz. Bunu ayakkabılarınızı güneşin altına koyarak bakterilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da anti bakteriyel spreyler sayesinde ayakkabılarınızı dezenfekte edebilir ve bu sayede temiz bir ayakkabı ile kötü kokulara elveda diyebilirsiniz.

Ayrıca bazı hastalıklarda ayak kokusuna sebebiyet verebilir. Bu hastalıklar ayaklarınızın temiz ve steril ortamlarda bulunmadığından dolayı kaynaklanmaktadır. O yüzden ayaklarımıza gerekli temizlik ve özeni göstermeliyiz. Fırsat buldukça ayaklarımızı yıkamalıyız. Bu durum hem ayaklarımızın bakterilerden arınmasına hem de rahatlamamıza yol açacaktır.

Ayaklarınızı tuzlu su ile yıkamanızda ayak kokusundan kurtulmanıza neden olacaktır. Çünkü tuzlu su nemi azaltmaktadır. Nemin azaldığı ortamlarda da bakteriler üreme gerçekleştiremeyecektir. Yani kuru bir cilt oluşumuna neden olacaktır. Bu da ciddi miktarda ayak kokusunda azalmaya hatta zamanla sıfır düzeyine indirmeye neden olacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık