Bal ve Süt Maskesi

442 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz için bal ve süt maskesi

Süt ve bal kombinasyonu cildinize birçok fayda sağlar. Bu bileşenlerin her ikisi de eski zamanlardan beri cildi sağlıklı ve parlak tutmak için kullanılmıştır.

Bu yazıda, cilt sağlığını artırmak için bu kombinasyonu kullanmanın çeşitli yollarını sizinle paylaşıyoruz.

Yüz İçin Bal ve Süt Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Süt ve balın cildinizde yaşlanmaya meydan okuyan etkileri olabilir. Efsaneye göre Kleopatra, cildini genç, parlak ve temiz tutmak için her gün süt banyosu yapardı. Bu ikilinin faydalarını sıralamak gerekirse:

1. Cildinizi Nemlendirmeye Yardımcı Olur

Laktik asit, sütte bulunan ve mükemmel bir nemlendirici görevi gören doğal alfa-hidroksi asitlerden biridir. Cildinizin doğal nemlendirici kompleksinin bir parçasıdır (1). Bal, cildinize nemi hapsedebilen ve nemlendiren bir yumuşatıcı ve nemlendiricidir (2). Bu nedenlerden dolayı, çoğu cilt bakım ürününün formüllerinde süt ve bal kullanılır.

2. Süt Cildinizi Sıkılaştırır ve Pürüzsüzleştirir

Yapılan bilimsel bir çalışma, sütte bulunan % 12 topikal laktik asidin uygulanmasının ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu. Ayrıca cildi sıkılaştırır ve pürüzsüzleştirir (3). Sütün hafif peeling etkisi vardır. Yüzünüze uygulamak benzer sonuçlara sahip olabilir.

3. Bal Cildin pH Seviyesini Korur

Cildin pH değerini korumak, ciltteki çatlama ve döküntüleri önlemek için çok önemlidir. Cildin pH seviyesindeki dengesizlik cildinizin doğal bariyerini bozar. Bu cilt tahrişine yol açabilir. Bal cildin pH seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur (2).

4. Bal Yaraları İyileştirebilir

Balın antimikrobiyal özellikleri ve aktif bileşenlerinden birisi olan metilglikoksal yaralarınızı etkili bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yanık yaralarını ve sedef hastalığı, kepek, bebek bezi döküntüsü gibi diğer cilt sorunlarını iyileştirmek için de uygundur (2).

5. Bal Sivilceleri Tedavi Edebilir

Bir çalışma, sivilce lezyonlarına bal uygulanmasının daha hızlı iyileşmeyi teşvik edebileceğini buldu. Bal ayrıca P. acnes ve S. aureus bakterilerinin büyümesini de engelleyebilir (4).

Hem süt hem de balın cildinize vereceği çok şey var. Okumaya devam edin, bu ikiliyi yüzünüzde kullanabileceğiniz farklı yolları keşfedeceğiz.

Bal ve Süt Yüz Maskeleri

1. Yüz Temizleyici Süt ve Bal Maskesi

Hem bal hem de süt cildi nemlendirebilir ve akneye neden olan bakterileri etkisiz hale getirebilir. Bu şekilde yüzünüzdeki cildin sağlıklı ve temiz kalmasına yardımcı olabilirler.

Malzemeler

1 yemek kaşığı bal
2 yemek kaşığı süt
1 kase
1 pamuk topu

Nasıl Yapılır

Krem benzeri bir kıvama gelene kadar iki malzemeyi kasede karıştırın.
Pamuk topunu karışıma batırın ve dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın.
Karışımı yüzünüzde 10 dakika bekletin.
Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve hafifçe masaj yapın.
İsterseniz yumuşak bir temizleyici ile takip edebilirsiniz.
Cildinizi kurulayın ve bir tonik ve nemlendirici ile takip edin.

2. Cildi Rahatlatan Bal ve Süt Yüz Maskesi

Bu yüz maskesi cildinizi rahatlatmaya yardımcı olur. Her iki bileşen de nemlendirici özelliklere sahiptir, bu yüz maskesini özellikle kuru ciltler için faydalı hale getirir. Bununla birlikte, maske tüm cilt tipleri için uygundur.

Malzemeler

1 yemek kaşığı çiğ Bal
1 yemek kaşığı süt
1 mikrodalga fırın kasesi

Nasıl Yapılır

Kalın bir kıvama gelinceye kadar bal ve sütü kasede karıştırın.
Kaseyi mikrodalgaya koyun ve birkaç saniye ısıtın. Karışımın dokunma sıcaklığında olduğundan ve çok sıcak olmadığından emin olun.
Maskeyi cildinize sürmek için bir fırça (veya parmaklarınızı) kullanın.
Maskeyi en az 15 dakika bekletin.
Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Nazik bir temizleyici de kullanabilirsiniz.
Bir tonik ve nemlendirici kullanın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık