Baş Ağrılarının Sebepleri ve Tedavi Şekilleri

1.341 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan yaşamında en sık karşılaşılan şikayetlerden birisi baş ağrısıdır. Başağrısı çok değişik sebeplerle ortaya çıkabildiğinden, tedavisi de farklılıklar gösterir. Çeşitli muayenelere rağmen baş ağrısının sebeplerinin açıklanamadığı durumlar sık görülür. Migren, beyin omurgasında kireçlenme (atroz), beyin kanaması, beyin infekti, beyin ve beyin zarı enfeksiyonları (menenjit, ensefalit), beyin tümörleri, temporal Arterit, beyin travması sonrası, sinir İltihaplanması,

Trigeminusnöraljisi, yüksek tansiyon, sistemik enfeksiyonlar, kansızlık (anemi), kan şekeri düşmesi (hipoglisemi), zehirlenmeler, göz bozuklukları, kulak hastalıkları, diş kökü iltihaplanması, çene eklemini tutan hastalıklar, kronik sinüzit, sara nöbeti (Epilepsi) gibi nedenler baş ağrısına sebep olabilmektedirler. Bunlardan başlıcaları aşağıda açıklanmıştır. Baş ağrıları ortaya çıkış özelliklerine göre değişik şekillerde sınıflandırılabiliriz.

1. Akut, ani olarak ortaya çıkan baş ağrıları:

İkincil olarak adlandırdığımız bir hastalığa eşlik eden ağrılardır. Altta yatan hastalığın ortaya çıkarılarak tedavi edilmesiyle baş ağrısı da kaybolur.

Akut baş ağrıları arasında en sık  görülenleri şöyle sıralayabiliriz:

Menenjit ensefalit (beyin dokusu iltihabı) veya beyin zarı altı kanamaları: Birden bire başlıyor ve baş ağrısıyla beraber, hasta, başını öne doğru eğmesi esnasında ensesinde şiddetli ağrı duyuyorsa yukarıda sayılan sebepler akla gelmelidir. Belden alınacak omurilik sıvısının incelenmesiyle kanama varlığı veya menenjit olması halinde, etken mikroorganizmanın varlığı gösterilebilinir.

Sinüzit: Başın ön-üst bölümünde gözlere, gözlerin alt kısımlarına vuran tek veya iki taraflı oyucu tarzda sabit bir ağrıdır. Sinüzitin olduğu yereH alın veya elmacık kemiklerinin üzerine vurulmasıyla ağrı hissedilir,

Ateş: Üst solunum yolu enfeksiyonları gibi basit hastalıklara bağlı ateş yüksekliklerinde baş ağrısı olabilir.

• Uykusuzluk

• Alkol veya nikotinin fazla alınması

• Beyin damarlarının daralması veya kalp yetmezliği nedeniyle beyin dokusuna az kan gitmesine bağlı olarak baş ağrısı gelişebilir. 4

• Tansiyon yüksekliği

2- Tekrarlayan ataklar halinde seyreden baş ağrıları:

2. Salkım Tarzında Gelen Baş Ağrısı (Kluster tipi başağrısı):

Herhangi bir yaşta başlayabilen bu ağrı erkeklerde kadınlardan daha sık olarak görülür. Bu ağrının nedeni beyinde temporal atardamarında 5-Hidroksitriptamin adlı maddenin aşırı salınımına bağlıdır.

Tek taraflıdır ve her zaman tek tarafta hissedilir. Ağrı çok hızlı bir şekilde bir gözün etrafında artar, gözlerin sulanmasına ve kanlanmasına sebep olur. İlaveten burun akıntısı da gözlenir.

Ağrının önemli özelliği geceleri gelmesi ve kıvrandırıcı tarzda olmasıdır. Öyleki hasta şiddetli ağrı nedeniyle kafasını sert cisimlere vurur. Ağrının süresi 20-60 dakika olup, her 24 saatte bir kaç kez geiir.

Hastanın bu rahatsızlığı haftalarca devam eder, ikinci bir atağa kadar arada rahat bir dönem geçirir.

Ergotamin, kriz başlamadan 1 saat önce verilirse kriz önlenebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık