Botox Nedir? Nasıl Uygulanır?

1.152 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Boyunda bulunan ve yüzde bulunan çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için uygulanan alternatif tıp yöntemlerinden bir tanesi de botox tedavisidir. Botoks fiyatları çok yüksek değildir. Bu işlem özellikle estetik ameliyatı olmaya çekinen kişiler tarafından rağbet gören güzellik yöntemidir. Botox tedavisi vücutta farklı bölgelere uygulanabilir.

Yüzün üst kısmında bulunan kaşların arasına, boyun ve göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde rahatlıkla uygulamaktadır. Uzun yıllardan bu yana bu amaçlarla kullanılan botox özellikle son yıllarda bayanların kaşlarını kaldırmaları için de rahatlıkla kullanılmaktadır. Peki, çok sayıda kişinin yaptırmış olduğu ve sürekli olarak da yaptırdığı botox tedavisi ne gibi bir etki sağlar? Botox, uygulanan bölgede küçük kas demetlerinin sinir ve kas bağlantısı engellenir ve kasın kasılmasına izin verilmez. Sinir ucundan nörotansmitterin salınımının engellenmesi sonucu bu işlev tamamlanır. Sonuç olarak ilgili kas demeti üzerinde bulunan cilt hiç bir şekilde kırışık olmaz ve kişilerin normal yüz ifadelerinde herhangi bir farklılık olmaz.

Botox Tedavisinin Uygulanışı

Botox tedavisi, kozmetik amaçlı olarak kullanılan oldukça kolay uygulanan güvenilir bir yöntemdir. İşlem yapılacak olan bölgeye küçük bir iğne yardımı ile çok az miktarda botox uygulanması ile yapılır. Botoxun özelliklerinden bir tanesi de özel şartlarda soğuk zincirle özel şartlarda iletilen ve şeffaf renkte olan bir madde olmasıdır. Ancak direkt olarak uygulanmaz. Bu serim fizyolojik olarak sulandırıldıktan sonra ilgili bölgelere uygulanır. Sulandırma işlemi, botox tedavisi uygulamasını yapacak olan hekimin tercih ettiği çözücü oranlarına göre yapılır. Yani her doktorun tercih ettiği oran aynı değildir. Ancak yaygın olarak en düşük sulandırma dozu olan 1 ml serum miktarı kullanılır. Böylelikle en az oranda yüksek toz botox sorunlu olan bölgedeki kasın içine enjekte edilmiş olur. Eğer daha fazla miktarda çözücü kullanılırsa bu durumda, enjekte edilen ilacın diğer komşu kaslara dağılması ve onlara zarar vermesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Oldukça kolay bir şekilde uygulanan işlem sırasında hastalarda böcek ısırması gibi bir his oluşabilir ancak bu durum geçicidir ve işlem için herhangi bir anestezik ilaç verilmesine gerek yoktur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık