Cilde Zarar Veren Yüz Temizleme Hataları

210 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzü yıkamak için harcanan zaman, para ve çabaya rağmen belki farkına bile varmadan en büyük yüz yıkama hatalarından bazıları yapılıyor olabilir! Evde yüz temizlerken yapılan yüz temizleme hatalar ve düzeltmenin yolları, kadinfoni’nde.

Cilt temizliği, cilt bakımının en önemli adımı bana göre. Çünkü ilk veya diğer bakış açısıyla en alt basamağı… Temeli sağlam olmayan bina gibi, düzgün temizlenmemiş bir ciltte, üstüne ne sürerseniz sürün mükemmel görünüme asla ulaşamayacaktır. Bu hem kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına hem de sürekli cilt sorunlarıyla uğraşmanıza neden olacaktır. Peki, yüz temizliği yaparken nerede hata yapıyor olabiliriz? Bu cilt temizliği hataları nasıl düzeltilir? İşte bu yazıyla aklıma gelen tüm yüz temizlerken yapılan yüz temizleme hataları ve bunları düzeltme yollarını bir araya getirdim.

Evde Yüz Temizlerken Yapılan Hatalar

1. Yanlış Yüz Temizleyici Seçimi

En başta belirtmeliyim ki, her zaman en pahalısı en iyisidir demek değildir! Cildiniz için yanlış temizleyiciyi seçmek, nem kaybına ek olarak cildi hiç temizlememek ile aynı şey demek olabilir! Yüz temizleyiciler, krem, köpük veya jel formda olurlar. Akneye eğilimli bir cildiniz varsa krem temizleyiciyi kullanmak iyi gelmeyecektir. Aynı şekilde kuru cildiniz varsa, jel temizleyici cildinizi daha da fazla kurutacağından size uygun değildir. Diğer yandan bir temizleyici satın almak yerine evde cilt tipine uygun doğal yüz temizleyici maske de yapabilirsiniz.

2. Sıcak Su Kullanımı

Sadece yüz değil aslında tüm cildiniz için geçerli bence; Sıcak su kullanmayın! Çünkü sıcak su, cildi doğal yağından arındıracaktır ki bu da cildin fazla sebum üretmesine, yağlanmasına neden olacaktır. Ilık su, temizlik ve durulama için en idealidir.

3. Makyaj Temizleme Mendilleri

Kesinlikle pratik ürünler ama yüz yıkama admının da yerini almamalılar. Adı üzerinde makyaj temizlemek içinler! Unutmayın ki bu mendiller gözenekleri temizlemezler ve hatta makyajın tamamını da çıkaramayabilirler. Özellikle de yatmadan önce makyaj temizledikten sonra kendi yüz temizleyicinizle tekrar yıkamak çok önemlidir.

4. Fazla veya Az Temizleme

Özel durumlar dışında günde iki kez cildi temizlemek gereklidir. Yatmadan önce cilt temizleyicisi kullanmak, sabah ise sadece bol su ile yüzü yıkamak yeterlidir. Daha az cilt temizliği nasıl sorunsa, çok sık yıkamak da ciltte sorunlara neden olacaktır. Çünkü cildin kendi ph dengesini bulmasına imkan vermemiş oluyorsunuz.

5. İyi Durulama Yapmama

Ilık su kullanmak kadar önemli bir diğer detay da cilde sürdüğünüz temizleyicinin tamamen durulanmasıdır. Çünkü kalıntılar, cildi tıkar ve nemlendiricinin emilimini engeller.

6. Havlu ile Sert Kurulama

Elbette havlu kullanmanın bir sakıncası yok. Ancak kullandığınız havlunun her seferinde temiz olması ve kurulama sırasında nazik olmak gereklidir. Çekme ve sürtünme cildin elastikiyetine zarar verip, erken kırışıklıklara neden olabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık