Cilt için En İyi Doğal Esansiyel Yağlar

255 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gerek sağlık için gerekse güzellik için yüzyıllardır doğal yağlar kullanılıyor. Peki, temel yağlar (sabit veya taşıyıcı yağ) ve esansiyel yağlar (uçucu yağlar) olarak ikiye ayrılan bu yağlar nelerdir? Esansiyel yağlar nedir, temel yağlar ile aralarındaki fark nedir? Kırışıklıklar, cilt lekeleri veya pürüzsüz cilt için kullanabileceğiniz, cilt için en iyi doğal esansiyel yağlar ve bakım tüyoları, kadinfoni’nde.

Yüzyıllardır insanlar, gerek çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek, gerek sağlığı korumak gerekse de güzellik için doğal yağları kullanıyorlar. Doğal yağları, temel yağlar (sabit veya taşıyıcı yağ) ve esansiyel yağlar (uçucu yağlar) olarak ikiye ayırmak gereklidir. Peki, esansiyel yağlar (uçucu yağlar) nedir, temel yağlar ile aralarındaki fark nedir?

Esansiyel Yağlar Nedir?

Esansiyel veya diğer adıyla uçucu yağlar aslında kullanımına en çok dikkat edilmesi gereken doğal yağ grubudur. Genellikle bitkilerin özlerinden elde edilen bu yağlar, oldukça konsantre ve güçlü bir yapıya sahip olduklarından, doğru şekilde temin edilip, kullanılmadıkları zaman ciltte alerjik ve tahriş edici etkilere sebep olabilecekleri gibi gözle temastan kaçınılmalı, ağızdan tüketimleri yapılmamalı ve bilinçsizce uzun süre solunmamalı.

Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Yukarıda saydığımız önemli sebeplerden dolayı bu yağların kullanım miktarları, temel yağlara oranla daha sınırlı olduğu gibi her zaman bir taşıyıcı yağ, kil veya shea yağı gibi diğer bileşenler ile seyreltilmeleri gerekir. Parfüm yapımından, cilt, saç ve tırnak bakımına kadar pek çok alanda faydalandığımız esansiyel yağların doğru şekilde kullanıldıklarında mucizevi etkileri olduğunu bir gerçektir. İşte, cilt için en iyi esansiyel yağlar ve bu yağlar ile evde kolayca yapabileceğimiz doğal bakım tariflerini sizin için bir araya getirdim.

1- Lavanta Yağı :

Bu uçucu yağ, tüm cilt tiplerinde kullanılabilmesi ve ciltte oluşan tahrişi iyileştirmeye yardımcı olması nedeniyle çokça önerilir. Ciltte oluşmuş sıyrık ve kesikleri temizlenebilmektedir. Sakinleştirici etkisi yanı sıra, akne sorununa çözüm olması, kas ağrılarını azaltması, solunumu kolaylaştırması, saç dökülmesi ve kepek gibi sorunlara çözüm olabilmesi sebebiyle de lavanta yağı çokça kullanılabilmektedir.

2- Itır-Sardunya Yağı :

Bilimsel adıyla Geranium yağı, cildin yağ üretimini dengeleyen ve tüm cilt türleri için mükemmel olan çok yönlü bir yağdır. Itır yağı, kullanılan nemlendiricilere eklenerek cildin yağ dengesini sağlamasına yardımcı olunabilir. Ayrıca kokusu sebebiyle parfüm yapımında da kullanılabilmektedir. (Güçlü yapısı nedeniyle şeker hastalığı olanların bu yağı solumaktan uzak durması önerilmektedir)

Sardunya-ıtır yağı cilde-saçlara faydaları bu kadar olmamakla birlikte bu yağı kullanarak kuru cildiniz için mükemmel bir nemlendirici ve yenileyici sprey yapabilirsiniz.

Bunun için bir sprey şişesi içine maden suyu koyun ve ardından sadece birkaç damla ıtır-sardunya yağı ekleyin. Gün içerisinde cildinize bu karışımdan püskürtmeniz cildin tazelenmesini ve nemlendirilmesini sağlayacaktır.

3- Fesleğen Yağı :

Fesleğen yağı, böcek ısırmalarını yatıştırmak için harika olduğu gibi hassas ciltler için idealdir.

Hindistan cevizi veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla fesleğen yağı ekleyip ve ardından doğrudan bir böcek sokması veya ısırmasından etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ayrıca yüksek tempolu, sıkı egzersiz ardından kaslarınızın gerildiğini hissediyorsanız, bir masaj yağına birkaç damla ekleyip, yorgun kaslara masaj yapabilirsiniz. Kaslarınızın rahatladığını fark edeceksiniz.

4- Günlük Yağı – Sığla Yağı (Frankincense) :

Eğer ince çizgiler, kırışıklıklar veya esnekliğini kaybedip sarkmış cilt görünümüyle mücadele etmek, erken yaşta önlemini almak veya cilt hücrelerinin yenilenmesini istiyorsanız, Frankincense yağı en ideal yağınızdır. Bu yağ ayrıca, ciltteki renk eşitsizlikleri ve pigmentasyon sorunlarıyla mücadeleye ve cildin tonunu dengelemeye yardımcı olur.

Bu yağı kolayca nemlendiricinize ekleyerek veya kendi nemlendiricinizi yaparak kullanabilirsiniz. Bunun için;

  • 30 ml üzüm çekirdeği yağı veya yoksa mevcut yüz nemlendiriciniz
  • 6 damla Günlük Yağı – Frankincense oil
  • İkisini karıştırın ve koyu renkli bir cam kaba koyun.
  • Parmak uçlarınıza bu karışımdan az bir miktar alıp nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık