Çocuklarda Aşılar Neden Önemlidir?

654 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Aşılarla ilgili bazı dönemlerde bazı kişiler kafa karışıklığı ve yanlış anlamalar yaşamaktadır. Ancak aşılamalar aile ve halk sağlığının önemli bir parçasıdır. Aşılar bulaşıcı, tehlikeli ve ölümcül hastalıkların yayılmasını önler. Bu aşılar arasında kızamık, çocuk felci¸ kabakulak, su çiçeği, boğmaca, difteri ve HPV bulunur. Keşfedilen ilk aşı çiçek hastalığı aşısıdır ve çiçek hastalığı ölümcül bir hastalıktır. Çiçek hastalığı yüzünden son yüzyılda dünya çapında 300 milyon ila 500 milyon arası ölümler yaşanmıştır. Fakat aşısı uygulandıktan sonra bu, hastalık ölümcül hastalıklar listesinden silinmiştir. Şimdilik aşılarla tamamen yok edilebilen tek hastalık çiçek olmasının yanında, günümüzde çocuk felci dahil olmak üzere bu noktaya yakın başka hastalıklarda bulunmaktadır.

Aşılar Nelerdir?

Aşı, hastalanmadan önce vücudun bir hastalığa karşı doğal bağışıklığını oluşturmanın bir yoludur. Bu aşı kişiye hastalığın bulaşmasını ve yayılmasını önler. Aşıların çoğunda kişinin vücuduna hastalık mikrobunun zayıflamış bir formu enjekte edilir. Bu genellikle bacak veya koldaki bir atışla yapılır. Vücut istilacı mikropları (antijenler) tespit eder ve onlarla savaşmak için antikorlar üretir. Bu antikorlar daha sonra vücutta uzun süre kalır ve çoğu durumda, kişinin hayatının geri kalan kısmında vücudunda kalırlar. Eğer bir daha bu hastalığa maruz kalırsa, kişi hiç bu hastalığa yakalanmadan hastalıkla savaşır.

Soğuk virüs türleri gibi bazı hastalıklar oldukça hafif seyretmektedir. Ancak, çiçek hastalığı veya çocuk felci gibi bazıları ise yaşam koşullarına göre değişebilir ve bağışıklık kazanabilir. Hatta toplumlarda değişikliklere bile neden olacak şekilde ölümle ölümcül olabilirler. İşte vücudun bu hastalıklara yakalanmasının önlenememesinin nedeni budur.

Bağışıklık Nasıl Oluşur?

Kişinin vücudu kişiyi hasta edebilecek veya ona zarar verebilecek yabancı mikroplarla savaşmak için bir savunma sistemi kurar. Buna bağışıklık sistemi denir. Bağışıklık sistemi geliştirmek için vücudun farklı mikroplara maruz kalması gerekir ve vücut ilk kez bir mikroba maruz kaldığında, onunla savaşmak için antikorlar üretir. Fakat bu zaman alır ve antikorlar oluşmadan önce genellikle kişi hastalanır. Fakat kişinin vücudu bir kez antikor ürettiğinde o antikorlar vücudunda kalırlar. O zaman bir daha bu mikroplara maruz kalındığında, antikorlar ona saldırsa da kişi hastalanmaz.

Aşı Sağlığı İyileştiren Bir Yoldur

Herkesin aşıya ihtiyacı vardır ve aşı bebekler, çocuklar, gençler ve yetişkinler için önerilmektedir. Yaygın olarak kabul edilen aşılama programları mevcuttur. Hangi aşılara ihtiyaç duyulduğunu ve hangi yaşta verilmesi gerektiğini bu programlar listeler. Aşıların çoğu çocuklara verilir. 6. Yaşlarına kadar 14 farklı aşı almaları önerilir. Bunlardan bazıları bir seri çekimde gelmektedir ve bazı aşılar birleştirilmiştir, böylece daha az atışla birlikte verilebilir.

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi (AAFP), bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için aşılamanın gerekli olduğunu savunmaktadır. Aşılar, özellikle küçük çocuklar ve büyük yetişkinler gibi risk altındaki popülasyonlar için önemlidir. AAFP aşı önerileri, aşılama programları ve hastalığa özgü aşılar hakkında bilgi sunmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık