Diş Beyazlatmak için Ne Yapılabilir?

1.185 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Beyaz dişlere sahip olmak hemen herkesin en büyük hallerinden biridir. Aslında çocukluk çağlarımızdan bu yana özenle fırçalanan dişlerin beyazlığını kaybetme oranı çok daha azdır. Günde 3 defa kaliteli diş fırçası ve macunuyla fırçalanan dişlerin ilerleyen yaşlarda da beyazlığını kaybetmediği görülürken, ergenlik çağından sonra dişlerde oluşan tartar ve beyazlığın kaybolmasıyla birlikte dişlerin artık eskisi kadar beyaz olması imkansız hale gelmektedir. Tabi ki dişleri beyazlatmanın birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Beyaz dişlere kavuşmak için eğer bir diş hekimine gidebiliyorsanız zaten temizleme işleminden sonra beyaz dişlere kavuşuyorsunuz. Fakat bu temizleme işleminin ardından birkaç ay sonra daha sarı dişleriniz olabiliyor. Bunun nedeni dişin dış kısmında bulunan tabakanın eritilerek alt kısmının daha kolay kirlenebilecek olan savunmasız tabaka olarak bilinen bölgenin daha kısa sürede sararmasına neden olmasıdır. Sürekli dişlerinizi beyazlatmak üzere temizleme işlemi yaparsanız bir süre sonra dişleriniz ufalacak ve zaten bu işlemi hekiminiz yapmanızı önermeyecektir.

Dişleri beyazlatmak için farklı birçok yöntem bulunmaktadır. Herkesin bildiği ve en çok uygulanan yöntemlerin başında karbonat gelmektedir. Karbonat dişleri beyazlatma konusunda en etkili silah olarak bilinmektedir. Aynı zamanda iyi bir bakteri öldürücüdür. Dişlerde ve diş etlerinde bulunan tüm bakterileri ortadan kaldırma konusunda etkilidir. Karbonat kullandığınız dönemde diş macunu bile kullanmanızı gerek kalmadan dişlerinizin hem temizleme işlemini yapmış hem de beyazlatıcı olarak kullanmış olursunuz.

Diş beyazlatma da diğer bir yöntem ise fesleğen olarak bilinmektedir. Kurutulmuş olan fesleğeni toz halinde kullanarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Diş macunuyla birlikte kullanarak çok daha etkili bir beyazlatıcı haline getirebilirsiniz.

Diş ağrılarına iyi gelmekte olan tuz aynı zamanda diş beyazlatıcı olarak ta görev görmektedir. Günde 3 defa tuzlu su ile ağzınızı çalkalamanın beyazlatmanın yanı sıra sararma önleyici olarakta kullanabileceğinizi bilmenizde fayda var. Eğer tuz diş etlerinde acı, yanma vb. sıkıntılar yaratırsa diş macunuyla karıştırarak kullanırsanız bu sorunları yaşamadan işlemi tamamlayabilirsiniz.

Elma sirkesinin birçok konuda mucizevi olduğu gibi diş beyazlatma konusunda mucizelerini bilmeyen yoktur. Elma sirkesini bir tatlı kaşığı kadarını ağzınızda gargara yaparak dişlerinizin beyazlamasını sağlayacağınız gibi aynı zaman zararlı bakterileri öldürmüş olursunuz.

Diğer bir diş beyazlatıcı da ilginç gelebilir ama muz kabuğudur. Dişlerin beyazlaması için muz kabuğunun iç kısmı yani yumuşak bölümünü dişlerinize uygulayabilir ve lifli kısımlarıyla dişlerinizdeki sararmanın belli periyotlardan sonra azaldığını görebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık