Diş Gıcırdatma Neden Olur?

853 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşantımız boyunca birçok farklı rahatsızlıkla karşılaşabilmekteyiz. Özellikle herkeste bulunmayan bir takım sağlık sorunları bizi endişeye düşürebilmektedir. Diş gıcırdatma rahatsızlığı da bunlardan biridir. Ancak diş gıcırdatma sorununda yapılması gereken tedavi yöntemleriyle bu sağlık sorunundan kısa zamanda kurtulmak mümkün. Endişlenmenize gerek olmayan diş gıcırdatma sorunuyla ilgili kısa bilgiler vererek hastalık hakkında ayrıntıları sizlere sunmaya çalıştık.

İyi bir hayat yaşayabilmek herkes için önemlidir. Fakat bu sırada hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen birçok problem bulunmaktadır. Bunlardan ilki belki çoğu kişinin hissetmeden zararını görmekte olduğu diş gıcırdatma sorunudur. Tıpta “bruksizm” ismiyle bilinmekte olan diş gıcırdatma oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Bruksizm, gece uykusunda ya da gündüz ayaktayken bile istemsiz olarak dişleri gıcırdatmanıza sıkarak birbirine sürtmesini, çeneyi kenetlemenize ve dişlerden ses gelmesine neden olan davranış olarak bilinmektedir.

Diş Gıcırdatma Nedir?

Diş gıcırdatma çoğunlukla uyku durumunda meydana geldiği gibi uyanık olduğunuzda da yaşanabilen diş gıcırdatma, çoğu zaman birkaç sebepten bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Diş gıcırdatma rahatsızlığına sahip çoğu kişide, çeşitli başka sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar ortaya çıkmadan diş gıcırdattığınızın farkında bile olmayabilirsiniz. Uyku esnasında habersiz şekilde diş gıcırdatıldığı için bu tip gıcırdatmaları kontrol etmek oldukça güçtür. Diş gıcırdatma, parafonksiyonel alışkanlıklar olarak bilinmektedir. Yani kişide dudak ısırma ya da parmak çıtlatma gibi, istemsiz hareketleri yaptırabilen bir problemdir. Çoğunlukla 20 yaş ile 40 yaş aralığında daha çok görülen diş gıcırdatma probleminin 4-5 yaşındaki çocuklar da görüldüğünü söylemek mümkün.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık