Dişlere Zirkonyum Kaplatmak Yararlı Mı?

959 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Zirkonyumun en önemli özelliği ışık geçirgenliğidir. Bu sayede kaplamalar doğal görünmesinin yanı sıra parlak ve ışıl ışıldır da. Yine vücut dokuları ile tam uyumlu olması ileride alerji veya çeşitli hastalıkların meydana gelemsini de önlemektedir. Metal altyapılı porselenler her zaman daha yapay ve soluk bir görünüşe sahip olmakla birlikte zirkonyum hem dayanıklı hem de oldukça doğal bir duruşa sahiptir.

Zirkonyum kaplamanın avantajları nelerdir?

  • Klasik metal altyapılı porselenlerle karşılaştırıldığında zirkonyumun dişeti uyumunun mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda zirkonyumda metal yapılarda olduğu gibi renkleşme olayına da rastlanmaz.
  • Zirkonyumun tercih sebeplerinden birisi de vücut dokusu ile uyumudur. Bu sayede genel olarak vücut sağlığı için olumlu etkiye sahiptir
  • Metal destekli porselenlerde görülen şikâyetlerin birisi de sıcak soğuk hassasiyetidir. Hâlbuki zirkonyumun ısı yalıtımı oldukça yüksektir. Bu sayede diğerlerine göre daha az ısı iletmektedir.
  • Zirkonyum ışığı geçirecek kadar ince, hassas bir yapıya sahipken; arka dişlerde de güvenle kullanılacak kadar sağlam ve dirençlidir. Zirkonyum yaklaşık olarak 900-1200 megapaskallık oldukça yüksek bir dirence sahiptir.
  • Hastanın kendi doğal dişi ne kadar koyu renk olursa olsun bu rengi mükemmel derecede maskeleyebildiği için zirkonyum her diş tipinde rahatlıkla kullanılabilir.
  • Bu tarz porselenler üretilirken gelişmiş bir teknoloji kullanılır ve oldukça hassas bir çalışma yürütülür. Bu sayede dişlerle oldukça yüksek bir uyum içerisindedir. Yine zirkonyum porselenlerde bakterilerin girebileceği aralıklar bulunmadığı için çürük riski de ortadan kalkmış olur.
  • Metal destekli olmadığı içim ağız içinde tat değişikliğine, ağız kokusuna ve bazı dişeti problemlerine yol açmaz.
  • Zirkonyumun sağlam yapısı hem ön hem de arka dişlerde kolayca ve problemsiz bir şekilde kullanılabilmesini sağlar.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık