Dişleri Beyazlatma Yöntemleri

965 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Çeşitli nedenlerle zamanla renk değiştiren ve sararan dişlerin rengini açmak için uygulanan özel ilaçlı yöntemlere diş beyazlatma yöntemi (bleaching) denmektedir. Diş hekiminin yaptığı veya özel ilaçlarla evde de yapılabilen bu yöntem ile birlikte dişlerdeki ton değişikliği 2 ila 4 tona kadar açılabilmektedir.

Dişlerinizin uzman bir hekim tarafından muayene edilerek öncelikle diş taşı ve plak temizliğinin yapılması önemlidir. Çay, kahve ve sigara gibi maddelerin dişlerin üzerinde yaptığı lekelerin dişlerin içine nüfuz etmesi sonucu gerçekleşmektedir. Farklı tonda ve tarzdaki lekelenmeler doğal olarak farklı tedaviler gerektirmektedir.

Diş beyazlatma işlemlerinin çeşitleri:

Evde beyazlatma (Home bleaching)

Ağız ölçüsünün alınması sonucu oluşturulan plastik ağızlıkların içerisine ilaçlı jeller yerleştirilmektedir. Kullanıcı bu yöntemi gece yatmadan evvel bu plastik ağızlığı takarak uygulayacaktır. Gece uygulamasıyla uykudayken diş beyazlatma işlemi gerçekleşecektir. Ayrıca kişi bu yöntemi kendi kendine evinde uygulayabilirken ortalama 5 ila 7 günde sonuca ulaşılmaktadır.

Ofis Tipi Beyazlatma

Diş kliniklerinde yapılan ve yaklaşık bir saat süren bir diş beyazlatma yöntemidir. Ağrısız ve acısız bir yöntem olarak çokça tercih edilmektedir. Yüksek oranda beyazlatıcı jellerin kullanıldığı bu yöntemde genellikle tek seansta muhteşem beyazlığa ulaşılabilmektedir. Ayrıca sağlığa hiç bir zararı yoktur. Diş hekiminizle ortak kararlaştırılan beyazlatma işlemlerine ister ev ortamında isterseniz de ofis ortamında uygulayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma ve Sonrası

Dişlerin beyazlatılması dişlerin rengine ve tonuna göre değişebilmektedir. Genelde bu işlemler tek seans olmakla birlikte ihtiyaç halinde seans sayısı arttırılabilir. Diş beyazlatma işlemi sonrasında da doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gereklidir. Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere özenle dikkat etmelisiniz. Kırmızı şarap, çay, kahve ve sigara gibi ürünleri tüketmeniz belli bir süre yasak olabilmektedir. Diş beyazlatma işlemi sonrasında ise özellikle bir kaç gün dişlerinizde hassasiyet olabilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık