Dudak Çevresindeki Sivilceler Nasıl Geçer?

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilceler vücudumuzun her bölgesinde çıkabilmektedir. Fakat dudak çevresinde çıkan sivilceler gerçekten can sıkıcı olmaktadır. Dudak çevresindeki sivilcelerin iyileştirilmesi de bir hayli zor olmaktadır. Bunu başarabilmenin de elbette bazı yöntemleri bulunmaktadır. Dudak çevresindeki sivilceleri geçirmek için yapabileceğiniz ve bu sıkıntıdan bir an önce kurtulabileceğiniz yöntemleri sizler için makalemizde sunmaktayız. Zaman zaman vücudunuzda ya da yüzünüzde daha önce görmediğiniz sivilcelerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan biri de hem dudak hem de ağız kenarlarındaki ağrılı sivilcelerdir. Tıp dilinde Perioral Dermatit denilen ağız kenarlarındaki sivilceler nasıl yok edilir sizlerle paylaşıyoruz.

Hafif kaşınma ve yanma ile ortaya çıkan çene ya da ağız kenarlarındaki sivilceler uzun süre geçmeyince can sıkıcı hale dönebilir. Çıkan bu sivilcelerin kesin çözümü için o sorunun altında yatan neden bilinmelidir. Bu nedenin de bilinmesi o sorunun tekrarlanmaması için yapılması gerekenleri bilmek demektir. Dudak çevresinde oluşan sivilceler kir, yağ, makyaj kalıntıları vb. gibi etkenlerle ortaya çıkabilir. Eğer bir de yağlı cilde sahipseniz bu sivilcelerin görünmesi normaldir. Ağız kenarında çıkan sivilceler, genellikle ergenlik döneminde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Estetik görsel açısından büyük sorunlara yol açan bu sivilceler, tıp dilinde Perioral dermatit olarak adlandırılır. Hastaların çoğu 20-35 yaş arası genç kadınlardır. Perioral dermatit kronik bir hastalıktır. Hastalık günler içeresinde yatışarak ve alevlenerek seyreder. Tedavi edildiği takdirde iz bırakmadan geriler.

Perioral Dermatit Nedeni Olabilecek Faktörler:

• Tahriş reaksiyonları
• Kortizon kullanımı
• Ultraviyole ışıları
• Hormonlar
• Demodex folliculorum paraziti

DUDAK KENARLARINDAKİ SİVİLCELER NASIL GEÇER?

– Sivilcenizin üstüne akşam yatmadan sarımsak sürebilir ve bunu haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

– Temiz cilde kil maskesi uygulayabilir ve haftada bir tekrar ederek kurtulabilirsiniz.

– 5,6 damla limon, bir çorba kaşığı yoğurt ve maske kıvamına gelene kadar da karbonat ekleyip maske yapabilir ve hafta iki kez uygulayarak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

– Ağız yoluyla tetrasiklin veya türevleri kullanılır. Ortalama 4-6 hafta devam edilir. Hastalık kontrol altına alındıktan sonra daha düşük dozlarla veya haftada bir-iki kez kullanılmak üzere bir süre daha devam edilebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık