Durian (Duryan) Meyvesi: Besin Değeri, Yan Etkileri ve Sağlığa Faydaları

741 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Durian birçok sağlık yararı ve tıbbi özellikleri olan “meyvelerin kralı” olarak da bilinen bir meyve çeşididir. Güneydoğu Asya ülkelerine özgü geleneksel tıpta kullanılan tropikal bir meyvedir. Durian çok güçlü ve eşsiz bir kokuya sahiptir ve zengin bir beslenme profili içerir. Meyvenin, sindirim rahatsızlıklarının, kardiyovasküler hastalıkların, kan şekeri ve kan basıncı seviyeleri ile ilgili sorunların tedavisinde yardımcı olabilecek birçok bitki bileşiğine sahip olduğu söylenir. Bu yazıda durian meyvesinin potansiyel sağlık yararları, beslenme bilgileri ve yan etkileri tartışılmıştır.

Durian Meyvesi Nedir?

Durian meyvesi, sivri, sert bir dış kabuğa sahip muhallebi benzeri etli büyük (bir aya kadar uzunluğunda) boyutta bir meyvedir. Büyük tohumlar içerir ve meyve birkaç çeşitte mevcuttur ve en yaygın çeşit Durio zibethinus’tur. Tek bir durian yaklaşık 602 gram ağırlığındadır ve iyi bir enerji kaynağıdır. Bu meyvenin 100 gramı, önerilen diyet miktarının (RDA) yaklaşık % 7’si olan yaklaşık 147 Kcal enerji üretir.
Bu yenilebilir meyve, uçucu kükürt bileşikleri ve yağ asitleri nedeniyle çok güçlü bir kokuya sahiptir. Alman Gıda Kimyası Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, durian’ın 44 koku aktif bileşiğine sahip olduğunu ve kokusunun bal, meyve, kükürt ve kavrulmuş ve çürüyen soğanların bir kombinasyonu olduğunu belirtmektedir.

Durian Meyvesinin Besin Değerleri

Durian meyvesinin etkileyici bir beslenme profili vardır. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre, 100 g durian meyvesinin besin değeri şu şekildedir:
• Enerji – 147 kcal
• Protein – 1.47 g
• Karbonhidrat – 27.09 g
• Elyaf – 3,8 g
• Kalsiyum – 6 mg
• Potasyum – 436 mg
• C vitamini – 19,7 mg
• Riboflavin – 0,2 mg
• Folat – 36 mikro g

B6 ve A vitaminleri, niasin ve flavonoidler, karotenoidler, antosiyaninler ve polifenoller gibi bitki bileşiklerini içerir. Durian ayrıca demir, kalsiyum, fosfor ve çinko gibi temel mineralleri de içermektedir.

Durian Meyvesinin Sağlık Açısından Faydaları

Sindirim Sağlığını İyileştirebilir

Durian’daki diyet lifi bağırsak hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu da kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve sindirim sağlığını iyileştirir ve meyvedeki tiamin yaşlılarda iştahı ve genel refahı artırabilir. Durian meyvesindeki lif de peristaltik hareketi uyarır. Bağırsaklardaki sindirim sürecini kolaylaştırabilir. Ayrıca şişkinlik, aşırı şişkinlik, mide ekşimesi ve kramplar gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.

Kardiyovasküler Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Durianlarda organosülfür, enflamatuar enzimleri düzenleyebilir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir. Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı ve Tropik Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırma, çözünür diyet lifi açısından zengin bu meyvenin alımının, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C) seviyelerini düşürmeye ve koroner kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini tespit etmiştir. Durian meyvesi, içeriğindeki yüksek lif sayesinde kalp dostu bir meyve olarak gösterilmektedir.

Kan Şekeri Seviyelerinin Korunmasına Yardımcı Olabilir

Durian’daki manganez, kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Bir çalışmada durian alımı, diyabetli 10 hastada insülin yanıt eğrisini de iyileştirmiştir. Durian’daki antioksidanlar ayrıca diyabet semptomlarını ağırlaştırabilecek oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Durian ayrıca daha düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir ve bu nedenle, meyve kan şekeri artışlarına yol açmaz.

Tansiyon Seviyelerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olabilir

Durian iyi bir potasyum kaynağıdır ve araştırmalar, artan potasyum alımının kan basıncı seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir. Meyvedeki potasyum ayrıca vazodilatör olarak da çalışır. Vücut hücrelerinde sıvı ve tuz arasındaki dengeyi korumaya yardımcı olabilir. Mineral, kan damarları üzerindeki stresi azaltmaya ve kalp krizi veya inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yaşlanmayı Geciktirmeye Yardımcı Olabilir

Durian C vitamini açısından zengindir. Besin, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltan güçlü bir antioksidandır. Oksidatif stres seviyeleri ne kadar düşük olursa, yaşlanma süreci de o kadar yavaş olur. Durian diğer antioksidanlar açısından da zengindir ve yapılan çalışmalar, antioksidanların bazı cilt yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Durian tüketimi, ince çizgiler, kırışıklıklar veya yaşlılık lekeleri dâhil erken yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Ancak, bu konuda doğrudan araştırma eksiktir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık