Et Beni Kanseri Belirtileri veTedavisi

1.226 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

MALİGN MELANOM (Et beni kanseri)

Deriye renk veren pigment hücrelerinin (melanosit) bir kanseri olduğu için, bu hücrelerin yer aldığı göz, sinir sistemi ve mukozalarda ortaya çıkabilir. Ancak çoğunlukla derideki benlerde ortaya çıkar. Deride bulunan herhangi bir ben büyüyor, rengi koyulaşıyor, üzerinde kanama ve yara oluyorsa, vakit kaybetmeden bir cilt doktoruna görünmek gerekir. Önemli olan, bu tür benlerden erken şüphelenmek ve yayılmadan önlem alabilmektir.

Çok hızlı yayılabilir ve yayılırken kan yolunu da kullandığı için, iç organlara varan yayılımlar gösterebilir, ancak erken teşhis edilirse, tamamen iyileşebilir.

Et Beni Belirtileri

Ben renginin çok çeşitlilik göstermesi (kırmızı, mavi karışımları olan koyu renk), diğer benlerden farktı olarak üzerinde ufak ufak girinti çıkıntıların olması, normal deri ile ben arasında keskin bir çizgi (sınır) olmaması durumunda, olası kanser riski düşünülmelidir.

Et Beni Tedavi

Tedavi sırasında kişinin yaşamının ne kadar etkileneceği, kanserin türüne ve deride ne kadar yayıldığına bağlıdır. Ancak en iyi tedavi şekli, kanserli derinin ameliyatla çıkarılıp, alınmasıdır. Erken teşhis durumunda, hasta ve hastalığın gidişatı belirli aralıklarla kontrol edilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık