Göz Şekline Göre Makyaj Önerileri

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

En çok zorlandığımız yerlerden biri göz makyajı. Çünkü bazılarımız birbirine yakın gözler, bazılarımız aksine birbirine uzak gözlerin sahibi. Ayrıca, yuvarlak gözler, dar gözler, çukur gözler, düşük kapaklı gözler, aşağı düşük gözler gibi farklı göz tipleri var. İşte bugün sizler için göz şekline göre makyaj önerilerini hazırladık

Hiç şüphe yok ki hepimizin farklı güzel özellikleri var. Kimimizin gözleri büyük, kimimizin dudakları dolgun. Makyajın da amacı aslında yüzün güzel yerlerini ön plana çıkarabilmek, kusurları gizlemek. İşte bu noktada da en çok zorlandığımız yerlerden biri göz makyajı. Çünkü bazılarımız birbirine yakın gözler, bazılarımız aksine birbirine uzak gözler sahibi. Ayrıca, yuvarlak gözler, dar gözler, çukur gözler, düşük kapaklı gözler, aşağı düşük gözler gibi farklı göz tipleri var. İşte bugün sizler için göz şekline göre makyaj önerilerini hazırladık.

Bazı dergileri karıştırdığınız zaman veya televizyonda ünlüleri izlediğiniz zaman makyajlarına hayran olmuşsunuzdur. Hatta bazıları makyaj ile adeta yeni biri haline gelirler. Yani makyajsız halleri ile makyajlı halleri birbirinden oldukça farklıdır. Yaptıkları makyajın veya uyguladıkları teknikleri öğrenip denemek istediğiniz zamansa onlarda durduğu gibi kendinize yakıştırmazsınız. Bunun en önemli sebebi aslında makyajın oldukça kişisel bir uygulama olmasıdır. Elbette bazı makyaj trendleri ortaya çıkıyor ama o trendler bile kişiye özel tekniklerle uygulanıyor. Elbette burada en önemli olan kişinin yüz hatlarını iyi tanıması ve ne istediğini iyi bilmesi. Göz makyajı da gündüz makyajı veya gece makyajı için bazı farklılıklar gösterse de göz şekline göre uygulayacağınız teknik aynıdır.

1- Öne çıkık, yuvarlak göz şekline göre makyaj :

Gözleri ön plana çıkarmak gibi bir derdimiz yok aksine, öne çıkık oldukları için gözün beyazını daha fazla görürsünüz. Bu yüzden yuvarlaktan ziyada daha badem göz gibi göstermemiz gereklidir. Bunun için yapacağınız gölgelendirme önemlidir. Orta ve koyu tonlardaki göz farları ile gözleri geriye itmeniz gereklidir. Gözleri büyük göstermek için yaptığımız alt kirpik diplerine beyaz/nude kalem uygulamasından burada vazgeçmek gerekiyor. Hatta alt göz içlerine siyah veya koyu kahve tonlarında kalem çekebilirsiniz.

Öne çıkık, yuvarlak gözler için eyeliner uygulamaları ile istediğiniz badem göz şeklini yaratabilirsiniz. Bunun için üst kirpik diplerinize kalın ama gözün dışına taşan kuyruklu bir eyeliner sürmeniz yeterli olacaktır.

2- Çekik gözler için göz makyajı :

Çekik gözler genellikle küçüktür ve aslında yuvarlak gözler için söylediklerimizin tersi çekik gözler için geçerlidir. Gözleri mümkün olduğunca büyük göstermek gereklidir. Bu noktada en büyük yardımcınız ve olmazsa olmazınız maskaradır. Kirpiklerin dolgun ve uzun görünmesi gözlerin büyük görünmesini sağlayacaktır. Gözlerin kısık, çekik görünmemesi için alt kirpik diplerine siyah kalem çekme alışkanlığından vazgeçmelisiniz. Tam tersi alt kirpik diplerine beyaz veya ten rengi kalem çekmeniz gözleri büyütecek etki gösterir. Açıkçası ten rengi çok daha doğal bir görüntü vermektedir.

Gözler çekik olduğundan göz farı uygulamalarını yaparken dışarıya taşırmamak gerekiyor. Göz sınırları içerisinde kalmakta fayda var. Göz kapağının orta bölgesinde yoğunlaşan uygulamalar gözün yuvarlak görünmesine yardımcı olacaktır. Üst kirpik diplerine siyah göz kalemi uygulaması kirpiklerin daha hacimli görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yoğun maskara uygulamayı da unutmamalısınız.

3- Düşük gözler için göz makyajı :

Düşük gözleri aslında kendi içerisinde ikiye ayırabiliriz. Bir tanesi göz kapağı neredeyse kirpiklere yapışık gibi göründüğünden göz kapağı düşük gözler, diğeri de gözlerin dış köşesinin aşağıya doğru dönük olmasından dolayı düşük görünen gözler.

Her iki göz içinde geçerli olan aslında göz kapaklarına yoğunlaşılmasıdır. Koyu göz farı kullanarak yapacağınız gölgelendirmeler her zaman yukarı ve dışa doğru olmalıdır. Göz pınarından kaşlara doğru orta koyulukta fark uygulamaları yapmalısınız. Üst kirpiklere yoğun maskara sürmel ama alt kirpiklere sürmekten kaçınmalısınız.

4- Birbirine yakın gözler için göz makyajı :

Bana en çok sorulan sorulardan biri birbirine yakın veya birbirine uzak gözlere makyaj teknikleri. Birbirine yakın gözleri normal uzaklıklarına çekmek için gözün iç uçlarına açık renk, pırıltılı far uygulaması vazgeçilmeziniz olmalıdır. Diğer yandan da gözleri yanlara doğru çekik göstermek de işe yarayacaktır. Bunun için gözün dış uçlarına doğru koyu far uygulaması yapılmalı ve eyeliner ve far ile çekik göz makyajı yapılmalıdır.

5- Birbirine uzak gözler için göz makyajı :

Çok klasik olacak ama birbirine yakın gözlerin uyguladığı makyaj tekniklerinin tam tersini birbirine uzak gözler yapmalıdır.. Eğer böyle bir göz yapınız varsa gözlerin iç kenarlarına koyu renk göz kalemi veya far uygulamaları yapmalısınız. Çekik göz görüntüsünden mümkün olduğunca uzak kalın. Gözün sınırları dışına çıkmamak da fayda var. Eyeliner uygulamasını da gözün dışına taşmadan yapmak gerekiyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık