Güzellik Uykusu için Yapımı Kolay Öneriler

271 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İyi gece uykusu süresince vücudumuz kendini yeniler, iyileşir ve adeta tekrar canlanır. Aslında uykumuzu daha iyi almanıza ve tam anlamıyla bir güzellik uykusu çekmenize yardımcı olabilecek, uygulaması kolay yöntemler var. İşte, cildinizin yenilenmesi, saçlarınızın daha parlak görünmesi ve zinde hissetmeniz için evde uygulanabilecek öneriler; kadinfoni’nde.

Uyuyup uyuyamadığımız veya nasıl uyuduğumuz, nasıl göründüğümüz ve hissettiğimiz üzerinde etkili olan en büyük faktörlerinden biridir. Ayrıca günün devamı için de belirleyici bir kriterdir. Çünkü uyku sürecinde vücudumuz kendini yeniler, iyileşir ve adeta tekrar canlanır. Bunun içindir ki iyi uyumak, daha iyi uyanmak kişilerin öncelikleri arasında olmalıdır ve yine bunun içindir ki güzellik uykusu olarak tanımlamak oldukça doğrudur.

Kısa süreli uykusuzluklar daha kolay telafi edilebilir olsa da uzun süreli uykusuzluk sorunları, (özellikle de erken yaşlardan itibaren yaşanan) ciddi sonuçlar doğurabilir. Bazen de çok yorgun olmamıza veya gerçekten uyumak istememize rağmen uykuya geçişte zorluklar yaşayabilirsiniz. Aslında uykumuzu daha iyi almamıza ve tam anlamıyla bir güzellik uykusu çekmemize yardımcı olabilecek, uygulaması kolay yöntemler var. İşte, cildinizin yenilenmesi, saçlarınızın daha parlak görünmesi ve daha zinde hissetmeniz için evde uygulayabileceğiniz bazı öneriler;

Daha İyi Güzellik Uykusu için Beş Kolay Adım

Doğru yemek yiyin (özellikle de akşam yemeklerinde hafif gıdalar tercih edin) gün boyunca kısa yürüyüşler veya bir pencere yakınında hafif egzersizler yapın. Yüksek yoğunluklu egzersizleri yatmadan iki saatten öncesinde mutlaka bitirmiş olun.
Yatmadan önceki saatlerde ekranlardan ve teknolojiden kaçının (zor biliyorum ama vücudunuzu uyku moduna hazırlamanın en iyi yollarında biridir!)
Gün boyu tükettiğiniz kafein miktarını gözden geçirin ve öğle 3’ten sonra kafeinli gıdalar tüketmekten mümkün olduğunca kaçının.
Özellikle mevsim değişikliği sırasında doğal elyaf içerikleri olan yatak, yorgan ve yastık ürünlerini tercih edin ki böylece sıcaklığınızı kontrol edebilirsiniz. Çünkü sıcaklıktaki aşırılıklar rahatsız edici olabilir. Ayrıca terleme ve cilt kızarıklıkları da bunun sonucu olabilir. Bu, örneğin elektrikli battaniyenizi kapatarak ısıyı düşürmek anlamına gelebilir. Yapılan araştırmalara göre, odanın biraz serin olması en iyisidir.
Ayrıca aşağıda özetlemeye çalıştığım yatmadan önce yapılan rutini deneyin ve her gece aynı saatte tamamen karanlık bir odaya yatın. Vücudu ve beyninizi bu rutine alıştırmak zaman alabilir. Çünkü yeni alışkanlıklar yaratmakta, sabır ve sebat önemlidir.

Gece Uykusu Rutini Önerileri

Teknolojik aletleri kapatın

Yatmadan bir saat önce tüm ekranları kapatın (evet, Instagram’da dahil!) Işıkları kısık tutun. Papatya, melisa çayı gibi bir bitki çayı veya sıcak bir süt için. Sakinleştirici müziğe iyi yanıt verdiğinizi düşünüyorsanız, uyku saatine hazırlık için iyi çalma listesi oluşturma zamanıdır!

Uyku öncesi banyo

Rahatlamak için banyo yapmak en iyi seçeneklerden biridir. Amacımız uykuya geçiş olduğundan bunu sağlayacak özel bir karışımı da banyo sırasında kullanabilirsiniz.

Banyo karışımı için malzemeler;

1 çorba kaşığı tatlı badem yağı
20 damla lavanta uçucu yağı
20 damla papatya uçucu yağı

Yapılışı;

Tüm malzemeleri cam ve damlalıklı şişede karıştırın. Kullanmadan önce iyice çalkalayın.

Banyonuza veya ayak banyonuza yedi damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Bu banyo karışımından bir damlayı da boynunuzun hemen arkasına koyun. Lavanta ve papatya doğal esansiyel yağlar, uykuyu çağıran büyük silahlardır. Bu nedenle yaptığınız karışımdan gelecek kokuları, sizi rahatlatacak ve uykuya geçişinize yardımcı olacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık