Kahve Lavmanı Sağlık Açısından Faydaları

585 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Pek çok kişi kahve lavmanlarının kronik hastalıkları detoks etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacağını iddia etmektedirler, ancak bilim tabanlı kanıtlar henüz yeterli değildir. Tıbbi bir prosedürden önce, kabızlık ve bağırsakları temizlemekten başka sebepler için kahve lavmanı kullanımını destekleyen araştırmalar henüz yapılmamıştır.

İddia edilen faydaların çoğu için, ılımlı kahve tüketimi ve sağlıklı bir diyet çok daha iyi çalışır. Kişi kahve lavmanı denemeye karar verirse, önce bir tıp uzmanına danışmalıdır. Evde lavman kullanmak tehlikeli olabilir. Fakat eğer kişi evde denemiş ve yan etkiler yaşarsa, derhal tıbbi yardım almadı gerekir. Sık kullanım ciddi elektrolit dengesizliklerine ve hatta ölüme neden olabilir. Bu yazıda kahve lavmanın sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bağırsak Endoskopisine Hazırlık

Bağırsak endoskopi, bağırsağın temizlenmesini gerektiren yaygın bir muayene prosedürüdür. Bir durumu teşhis etmek için veya terapötik bir müdahale olarak kullanılır. Dışkı parçacıkları kalın bağırsaktaki ana kirleticilerdir ve lavmanlar bu prosedür için FDA tarafından onaylanmıştır. Yapılan klinik denemede 26 kişiden 25’inde faydalı olmuştur. Bununla birlikte, GoLytely ve Pico-salax gibi içme çözeltileri daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, çoklu riskleri nedeniyle lavmanlar gözetim olmadan kullanılmamalıdır.

Ilık su lavmanları 69 kişide yapılan klinik bir çalışmada alternatif bir mekanizma ile bağırsak kramplarını önleyerek kalın bağırsak endoskopisini kolaylaştırmıştır. Safra ince bağırsağı koyulaştırır ve görünürlüğü azaltır. Endoskopi için hazırlanan 34 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, müshil (polietilen glikol) içeren 2 L lavman kahve içerdiğinde daha fazla safra çıkarmıştır.

Kabızlık

Lavmanlar çoğunlukla şiddetli kabızlığı gidermek için kullanılır. 350’den fazla kabız şikayeti olan yetişkin üzerinde yapılan 3 klinik çalışmada, tüm vakaların% 47’sini iyileştirirken sinir hasarı nedeniyle kabızlığı olanların% 87’sini iyileştirmiştir. Lavmanlar 250’den fazla çocuk üzerinde yapılan 5 denemede de etkili olmuştur, ancak 100 çocuktan birindeki laksatiflere herhangi bir faydası olmamıştır. Kahvenin bileşimi kahve lavmanlarının müshil etkisine de katkıda bulunabilir. Kahve içmek, özellikle kafeinli, 100’den fazla insan üzerinde yapılan 2 denemede bağırsak hareketlerini artırmaktadır. Kahve lavmanlarının bağırsak mikrobiyotasını nasıl etkilediği açık değildir. Kahve içmek insanlarda ve sıçanlarda faydalı bakterilerin büyümesini arttırırken, sık lavman yapmak, yıkayarak sayılarını azaltabilir ve kahvenin asiditesinden dolayı yeniden büyümelerini önleyebilir.

Sindirimi İyileştirme

Kahve, safra asitlerinin salınımını uyararak ve safra kesesini sağlıklı tutarak yağ sindirimini iyileştirebilir. Kadınlarda yaklaşık 100 bin insan üzerinde kahve içme (2-6 bardak / gün) ile ilgili iki çalışmada safra kesesi taşı riskini ve tüm cinsiyetlerde safra kesesi kanseri riskini azaltmıştır. Hiçbiri lavmanı test etmediği için, oral kahveden daha etkili olup olmadıkları (veya hiç etkili olmadığı) bilinmemektedir.

Parazitleri Temizleme

Kahve lavmanları genellikle parazitlerin giderilmesine ve öldürülmesine yardımcı olmak için ilan edilir, ancak bu iddiayı destekleyen bilimsel araştırmalar yoktur. Kahve lavmanlarının müshil etkisi eliminasyonunu artırabilirken, bağırsaklarda bazı solucanlar kalır ve çoğalmaya devam eder. Kahvenin onları öldürmesi olası görünmemektedir çünkü laboratuvarda yaygın olarak kullanılan küçük bir yuvarlak kurt için bile yararlı olmuştur. Anti paraziter ilaç kullanmazsa enfeksiyonlar büyük olasılıkla çözümlenmeyecektir.

Bununla birlikte, bağırsaklar büyük yuvarlak kurtlar tarafından bloke edildiğinde, lavman ve ilaç kombinasyonu etkili olabilir. Bu prosedür, 600’den fazla çocuk üzerinde yapılan 5 klinik çalışmada yardımcı olmuştur ve çoğu durumda ameliyat ihtiyacını önlemiştir. Her durumda, dengeli veya konsantre tuz lavmanları parazitleri daha etkili bir şekilde giderebilir. Kahve lavmanı savunucuları ayrıca maya (Candida) aşırı büyümesini geliştirdiklerini iddia etmektedir. Hiçbir insan çalışması yapılmamasına rağmen, kahve ekstresi anti mikrobiyal testlerde Candida’yı öldürmüştür. Birlikte ele alındığında, lavmanlar (kahve içerip içermeseler de) parazitler ve maya aşırı büyümesi ile mücadelede etkili görünmezler, ancak yuvarlak kurtlar tarafından bağırsak tıkanıklığına yardımcı olabilirler.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık