Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

384 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kanal tedavisi, dişte meydana gelmiş olan hasar nedeni yapılan tek seferlik uygulamadır. Dişte bulunan enfeksiyon riskine göre bu seans sayısı 2 veya 3 şeklinde de gerçekleştirilir. Kanal tedavisi işlemi, dişin ağrısını gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Özellikle kanal tedavisi yapılan hasta genel itibari ile ertesi güne düzelme gösterir. Fakat bazı hastalar ise dişlerinde bulunan ağır enfeksiyondan dolayı kanal tedavisinden sonra ağrı ve sızı çekmektedir. Bu nedenle kanal tedavisi sonrası ağrıyı geçirmek için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

Kanal tedavisi sonrası ağrıyı geçirmek için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Kanal tedavisi işlemi ilk seansta bitmediği takdirde hasta ikinci seansa kadar o dişi kullanmamalıdır.
  • Kanal tedavisi biten hastanın en az 2 saat boyunca o dişi kullanmaması gerekir.
  • Ayrıca kanal tedavisi yapılan dişte hassasiyet üst seviyede olacağından en az 2 veya 3 gün boyunca soğuk ya da sıcak içeceklerden kaçınmak gerekir.
  • Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise, diş sağlığına özen göstermek gerekir.

Saydığımız hususlara dikkat ederek ve diş sağlığına dikkat etmeye devam ederek kanal tedavisi sonrası ağrıları kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Ayrıca yavaş bir şekilde diş fırçalama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Ya da diş ipi kullanımı sağlayabilirsiniz. Diş sağlığınızı en üst seviyeye çıkarmak içinse belirli aralıklarla diş doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi sonucunda meydana gelecek ağrı kişiden kişiye ve dişin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerde hiç ağrı olmazken bazılarında ise şiddetli ağrılar görmek mümkündür. Bu nedenle kanal tedavisi sonrasında doktorunuzun sizin için belirlemiş olduğu ilaçları kullanın. Ayrıca doktorunuzun önerdiği ağrı kesici kullanımını sağlayın. Eğer kanal tedavisi sonrasında ağrınız 2 veya 3 gün içinde geçmiyor ise tekrardan doktorunuza başvurmanız gerekir. Kanal tedavisi sonrasında ağrılar genelde ertesi güne geçmektedir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişin belli bir hasar nedeni ile ağrı yapması sonucunda kullanılan bir yöntemdir. Kanal tedavisi olmadan önce doktorun sizden ilk talep ettiği şey ise, dişinize ait röntgen filmidir. Doktorunuz röntgen filmini inceleyerek dişinizin kanal tedavisine uygun olup olmadığına bakar ve herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını da inceler. Bunun sonucunda dişiniz kanal tedavisine uygun ise kısa sürede tedavinizi gerçekleştirir. Fakat dişinizin enfeksiyon var ise size antibiyotik ilaç vererek dişinizde bulunan enfeksiyonun geçmesinden sonra kanal tedavisi uygulamasını yapar.

Kanal Tedavisi Süreci Nedir?

Kanal tedavisinde doktorunuz eğer kanal tedavisine uygun olduğunuza karar verirse hemen işleme başlayabilir. Kanal tedavisi yaklaşık olarak 30 dakika süren bir işlemdir. İşlem sırasında dişiniz uyuşturulur ve ardından kanal tedavisi için oyulur. Daha sonra dişinizin içinde bulunan sinirler tek tek alınır. Böylece dişinizde bulunan ağrı tamamen ortadan kalkacaktır. Dişte bulunan çürükler de kanal tedavisi ile giderilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık