Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

1.122 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık sorunlarından bir diğeri olan kanser çeşidi karaciğer kanseridir. Karaciğer kanserinden korunmanın en etkin yolu hepatit virüslerinden korunmaktır. Bu virüsten korunmanın yolu aşılanmadır. Ayrıca, yediğimiz yiyecek ve içeceklerimize de dikkat etmek gerekir. özellikle alkolden uzak durmak gerekir. çünkü alkol ilk etapta siroza daha sonra uzun dönemde ise karaciğer kanserine neden olur.
Karaciğer kanserlerinin tedavi şekli cerrahi müdahaledir.

Kanserli bölge sadece karaciğer alanında sınır ise ve hastanın genel sağlık durumu cerrahi bir operasyonu kaldırabilecek bir durumda ise karaciğerdeki tümörlü bölge çıkartılarak cerrahi müdahale uygulanır. Hepotaktomi ismi berilen bu operasyonda kanserin karaciğer dokusundaki büyüklüğü, kapladığı alan ne kadar doku alınacağını belirleyen faktördür. Yani duruma göre alınacak miktar sonrası kalan yapı miktarı hastanın hayatını sağlıklı olarak devam ettirebilmesi için uygun olması gerekmektedir.

Karaciğerden alınan miktar sonra kalan sağlıklı doku sağlıklı bir hayatın devam ettirilmesi için uygun değilse tamamının alınır sağlıklı bir vericiden organ nakli işlemi uygulanması gereklidir. Cerrahi işlem ile birlikte veya müdahalenin uygun olmadığı hastalar için ısıtma işlemi veya soğutma (kriyocerrahi) işlemi uygulanarak tedavi mümkün olabilir. Fakat bu işlemlerin etkisi maalesef cerrahi müdahaleden daha azdır. Tedaviye ek olarak ilaç tedavisi yanında radyoterapi de uygulanabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık