Kinoa Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

1.210 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Son yılların gözde besini olarak görüle kinoa bitkisi ülkemizde henüz çok yaygınlaşmamıştır. Kinoa her ne kar pirinç ve buğdaya benzese de ıspanakgiller ve pancara daha yakın bir bitki çeşididir. Bir kilogram kinoa, 10 kilogram ete eş değerdir. İçersinde bulunan aminoasit sayesinde vücudu tüm ihtiyacı olan aminoasidi karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Bu ürün pirincin vücuda sağladığı yararın tam iki katını sağlamaktadır. Ve pirinç kadar suya ihtiyaç duymadan yetiştirilebildiğinden diğer tahıl ürünlerine alternatif bir bitkidir.

Bu ürün ülkemizde yaklaşık olarak bir yıldır yaygınlaşmaya başlamıştır. Kinoa sipariş için farklı firmalar veya Türkiye’nin Çanakkale şehrinde İsmail Teczan isimli çiftçi ile iletişime geçilebilir. Zira şuan tek üretici kendisidir. Kinoa bitkisi kolestrol içermez, lif içeriği, vitamin ve mineral değerleri çok yüksektir. Kinoa bitkisi içersiğinde; magnezyum, protein, karbonhidrat, E vitamini, besin lifi, kalsiyum, niasin, demir, potasyum, folat, sodyum, çinko, selenyum, riboflavin, tiamin ve A vitamini vardır.  Kinoa bitkisi içerdiği çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde birçok hastalığın tedavisi kullanılır. Adet ağrısı çeken bayanların, yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin, şeker hastalarının,  içerisinde gluten bulunmamasından dolayı glutensiz diyet yapanlar ve çölyak hastalarının, içerisindeki demir sayesinde demir eksikliği yaşayan insanların, sindirimi kolaylaştırması sebebi ile kabızlığa olan kişilerin tedavilerinde kullandığı bir bitki çeşididir. Kinoa bitkisinden pilav yapabilir, salatalarınızı renklendirebilir, hatta kinoa’yı un haline getirerek kek, pasta yapabilirsiniz. Bu ürün diyet listelerinde de yerini almıştır. İçerisinde bulunan protein sayesinden tokluk hissi verdiği için kilo almayı önleyici yapıya sahiptir.

Kinoa bitkisinin yapısı bakımın zengin lingin içeriği sayesinde çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruyucu ve önleyici yapıya sahiptir. Yapısında bulunan Magnezyum, Çinko, fosfor ve kalsiyum gibi ürünleri sebebi ile yaşlanmayı geciktirici ürün olarak, diş sağlığının tedavi sürecinde kullanımı uygundur. Bu ürün her türlü hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılan besin değeri ve mineral değeri yüksek bir bitki türüdür. Ayrıca kinoa bitkisinden kinoa çayıda yapılmaktadır. Kinoa çayı içerek zayıfladıklarını söyleyen kişiler olmuştur. Bu mucizevi ürüne sahip olmak istiyorsanız internet sitelerinden online kinoa satın al seçeneklerini tıklayarak ürüne kolaylık ile sahip olma imkanına ulaşabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık