Kışın Kuruyan Ciltler için Bakım Önerileri

206 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kış ayları, başta kuru ciltler olmak üzere her cilt tipine hasar verebilir. Dış ve iç ortam sıcaklıklarındaki aşırılıklar, rüzgar ve havadaki nem eksikliği nedeniyle cilt kızarıp pul pul dökülebilir ve cansız bir görünüm kazanabilir. Evde uygulayacağınız küçük ipuçları ile kışın kuruyan ciltler için gereken özeni göstermek mümkündür. Kışın cilt bakımı için maskeler ve bakım önerileri, kadinfoni’nde.

Kış aylarının sert hava koşulları, önlem alınmadığı takdirde her cilt tipine hasar verecektir. Ancak kıştan en çok etkilenen ciltler kuşkusuz kuru ciltlerdir. Aslında karma cilt tipine sahip olsam da kış aylarındaki olumsuzluklardan ciddi derecede etkileniyorum. Dış ve iç ortam sıcaklıklarındaki aşırı farklar, rüzgar ve havadaki nem eksikliği rahatsız edici bazen kırmızı, pul pul dökülen ve cansız cilt ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Kışın kuruyan ciltler için kullanılan cilt bakım ürünlerinin değiştirilmesinden, cilde fazladan nem sağlayacak maskelere kadar pek çok ek önlem almak gereklidir. Bunların yanında evde uygulayacağınız küçük değişiklikler ile cildinizi nemli ve her zamanki parlayan, canlı görünümünde tutmak aslında kolaydır.

Kışın Kuruyan Ciltler için Bakım Önerileri

Su tüketimini arttırın.

Vücutlarımız %60 sudan oluşur ve cilt vücudun en büyük organıdır. Bu sebeple amaç cildi nemlendirmek ve susuz kalmasını önlemek olduğunda bunu, içeriden ve dışarıdan yapmalısınız. Ayrıca kafeini, alkolü ve şekerli içecekleri azaltmakta ve hatta mümkünse hayatınızdan çıkartmanızda fayda var. Tükettiğiniz kahve ve çayın iki katı kadar da su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Odanıza hava nemlendiricisi ekleyin.

Yatak odanıza koyacağınız bir hava nemlendiricisi hem havayı nemlendirecek hem de vücudunuza pek çok faydayı birden sağlayacaktır. Kuru cildinizi nemlendirmenin yanında alerjileri ve sinüs problemlerinizi de azaltacaktır. Bu hava nemlendiricilerinden bazılarında yağ difüzörleri de bulunuyor ki böylelikle doğal yağları kullanarak kendiniz için ekstra birkaç faydayı da sağlayabilirsiniz.

Pul pul dökülmeler için peeling yapın.

Yazının girişinde saydığımız pek çok sebepten ötürü cildiniz kuruyup, pul pul görünüyorsa aslında ilk yapılması gereken, ciltteki bu ölü üst katmadan kurtulmaktır. Böylelikle altta bulunan yeni cilde uygulayacağınız nemlendiriciler, serumlar veya maskelerden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Her hafta uygulayacağınız peeling maskeleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Ayrıca istiyorsanız kimyasal peelingler’den de yararlanabilirsiniz.

Cildi ölü deriden arındırıp nemlendirmek için kahverengi şeker, hindistan cevizi yağı ve tarçın yağı ile kolay peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz. Bu maskelerin tariflerine ulaşmak için–> cilde kış için peeling maskesi önerileri

Sıcak değil, ılık su kullanın.

Soğuk günlerde sıcacık bir duşun altında olmanın verdiği keyiften vazgeçmenin ne denli zor olduğunu biliyorum. Ancak sıcak suyun cildinizi ekstra kuruttuğunu da hatırlatmalıyım. Çünkü sıcak su cildinizin doğal yağlarını kurutacaktır. Bu nedenle banyoda veya yüzünüzü yıkarken sıcak yerine ılık su tercih edin.

Kışın Kuruyan Ciltler için Bakım Önerileri

Dudak kremi kullanın.

Eminim pek çoğunuz için zaten kışın çantanızın bir numaralı üyesi, dudak kremleridir ki özellikle de çatlayan ve hatta neredeyse parçalanmış dudaklara sahipseniz! gündüz eminim sıklıkla kullanıyorsunuz ancak önerim, yatmadan önce de mutlaka dudak kreminizi sürmeniz. Hatta sabah uyandığınız zaman da ince bir kat halinde dudak kremi uyguladıktan sonra kullanmadığınız bir diş fırçasını dudaklarınıza sürterek, üst kattaki ölü deriyi temizleyin. Bu işlemi bastırmadan, nazikçe yapmanızı öneririm. Bu işlemin hemen ardından tekrar dudak kreminizi uygulamayı da unutmayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık