Kuruyemiş Alerjisinin Sebepleri Nelerdir? Tedavisi

309 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kuruyemiş alerjisi terimi kafa karıştırıcı olabilir çünkü bu terim ağaçlarda yetişen fıstıklar, yer fıstığı, tohumlar ve sert kabuklu yemişler gibi ilgisiz bitkilerin meyvelerine karşı alerjik bir reaksiyonu tanımlamak için kullanılır. Yer fıstıkları ile ağaç fıstıkları aynı şey değildir. Yer fıstıkları nohut ve bezelye ile aynı familyadadır, ağaç fıstıkları ya da ağaçta yetişen kuruyemişler ise badem, fındık, kaju fıstığı, Brezilya fındığı, kestane, macadamia fındığı, ceviz, Antep fıstığı, çam fıstığı ve pikan cevizini içerir.

Kişinin bunlardan birine alerjisi varsa, diğerine de olabileceği için kaçınması gerekebilir. Tohumlar arasında susam tohumları, ayçiçeği tohumu ve hindistancevizi bulunur. En yaygın tohum alerjisi türü susamdır ancak ayçiçeği ve haşhaş tohumu gibi diğer tohum türleri de alerjiye neden olabilir. Büyük bir tohum olan hindistancevizini yemeye karşı alerjik reaksiyonlar nadirdir. Hindistancevizi ve hindistancevizi içeren kozmetikler ve ürünlerle temastan kaynaklanan alerjik reaksiyon (kontakt dermatit) daha yaygındır.

Atopik yapıya sahip olan veya ailesinde atopi olan kişilerin kuruyemiş alerjisi geliştirme olasılığı yüksektir. Atopi, egzama, saman nezlesi, astım ve kronik dermatitle ilişkili alerjik bir duyarlılıktır. Özellikle egzamalı çocukların kuruyemişlere alerjik tepki verme olasılığı yüksektir. Yer fıstığı alerjisi çocuklarda en sık görülen alerjilerden biridir ve bazılarında alerji zamanla düzelse de bazılarında daha kötü hale gelecektir. Sütten kesme sürecinin erken safhalarında (6 aydan sonra) yer fıstığının diyete dâhil edilmesinin bir çocuğun ona karşı alerji geliştirme olasılığını Kuruyemiş Alerjileri, Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisiazaltabileceğine ilişkin bazı deliller bulunmaktadır. Yer fıstığına alerjik tepki gösteren bir kişi ağaç kuruyemişlerine veya tohumlara alerjik tepki verebilir fakat bu durum fıstık alerjisi olan herkes için geçerli değildir. Bir ağaç kuruyemişine karşı alerjik olan kişilerin diğer kuruyemişlere de alerjik olma ihtimali fazladır.

Yer fıstığı, ağaç yemişi veya tohum alerjilerinin semptomları hafif reaksiyonlardan şiddetli alerjik reaksiyona (anafilaksi) kadar çeşitlilik gösterir. Kabuklu kuruyemiş alerjilerinde yaygın olarak ciltte kırmızı kabarıklıklar (kurdeşen) ve burun akıntısı, kramplar, mide bulantısı veya kusma gibi diğer alerjik belirtiler görülür. Yer fıstığı, kabuklu ağaç yemişleri ve tohum alerjilerini yönetmenin en iyi yolu, bu yiyecekleri içeren tüm ürünlerden kaçınmaktır. Yer fıstığı, ağaç kuruyemişleri ve tohum alerjilerini tahmin etmek zordur, bu nedenle doğru bir teşhis için mutlaka doktora gidilmelidir. Gıda alerjileri yaşamı tehdit edebilir, yer fıstığı, kabuklu ağaç yemişleri ve tohumlar yaşamı tehdit eden şiddetli alerjik reaksiyonlar için en yaygın gıda tetikleyicilerinden bazılarıdır.

Kuruyemiş Alerjilerinin Sebepleri

Tüm alerjilerde bağışıklık sistemi, spesifik alerji tetikleyici moleküllere (alerjenler) tepki verir. Kuruyemiş alerjileri, bağışıklık sisteminin kuruyemişte bulunan proteinlere aşırı tepki vermesidir. Kuruyemişlerde bulunan küçük proteinler ısı veya asit gibi şeylerden etkilenmez, bu nedenle işlendikten, pişirildikten ve hatta sindirildikten sonra bile bozulmadan kalırlar. Bazı insanlar bu bozulmamış proteinlere duyarlıdır ve vücutları onlarla savaşmak için antikorlar üretir. Antikorlar, proteinlere tutunur, bu durum bağışıklık sistemini histamin adı verilen bir kimyasal salgılaması için tetikler. Histamin kurdeşen, saman nezlesi ve diğer alerjik bulgulara neden olur. Alerjik reaksiyonu tetikleyen moleküller çeşitli gıdalarda bulunabilir ve bu molekülü içeren gıdalara karşı alerjik reaksiyon ortaya çıkabilir. Bu nedenle bazı kişiler kaju fıstığındaki ve antep fıstığındaki aynı alerji tetikleyicisine karşı reaksiyon verebilir. Bu durum çapraz reaktivite ya da çapraz reaksiyon olarak bilinir. Konuyla ilgili bilgilenmek için uzman bir doktorla konuşulmalıdır çünkü tahmin edilmesi zordur.

Kabuklu Kuruyemiş Alerjilerinin Belirtileri

Her insanın bağışıklık sistemi farklıdır, alerjiler hafiften şiddetliye kadar değişen çeşitli belirti ve bulgulara neden olabilir. Birçok gıda alerjisi ciddi semptomlara neden olmaz fakat bazı insanlarda hayatı tehdit edici olabileceği için ciddiye alınmalıdır. Bazı insanlar, alerjilerden kaynaklanmayan olumsuz reaksiyonlara (baş ağrısı veya şişkinlik gibi) sahiptir. Bunlara gıda zehirlenmesi, toksik reaksiyonlar veya gıda duyarlılıkları (tahammülsüzlük) gibi faktörler neden olabilir. Alerjik reaksiyon olmasalar da, genellikle alerjilerle karıştırılırlar.

Hafif alerjik belirtiler:

Şiddetli bir alerjik reaksiyondan önce ortaya çıkabilecek hafif alerjik bulgular şunlardır:
-Ağızda, dudaklarda, boğazda karıncalanma
-Yüz ve dudaklarda şişme
-Boğazın şişip daralması
-Ciltte kırmızı kabarıklıklar, kaşıntı, kurdeşen (ürtiker)
-Burun akıntısı
-Kramplar, mide ağrısı, bulantı veya kusma gibi sindirim bulguları
Alerjik tepki gösteren kişilerde semptomlardan biri veya hepsi gelişebilir. Yer fıstığı, ağaç fıstığı veya tohum yedikten sonra bu semptomlardan herhangi birini yaşayanların daha sonra şiddetli reaksiyon verme riski normalden daha yüksektir. Bir klinik immünoloji veya alerji uzmanına gidilmesi gerekebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık