MUGA Taraması Nedir, Nerede Kullanılır?

594 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Radyonüklid ventrikülografi (RVG) veya radyonüklid anjiyografisi (RNA) olarak da adlandırılan çoklu girişimli tarama olan MUGA taraması, kalp fonksiyonunu değerlendirmek için kullanılan noninvaziv bir testtir. MUGA taraması yapılan kalbin bilgisayarlı bir görüntüsünü oluşturur ve bu görüntüden, sol ve sağ ventriküllerin (kalbin ana pompalama odaları) sağlığı hakkında birkaç önemli özellik belirlenebilir. MUGA taraması, kalbin genel pompalama kabiliyetinin bir okumasını verirken özellikle doğrudur.

MUGA Taraması Nasıl Yapılır?

MUGA taraması yaptırılırken, kan dolaşımınına az miktarda Technetium 99 (radyoaktif madde) enjekte edilir. Technetium 99, kırmızı kan hücrelerinize bağlanır ve kan dolaşımı içinde dolaşımda bulunur. Daha sonra, düşük seviyeli radyasyonu tespit edebilen Technetium etiketli kırmızı hücreleri verilen özel bir kameranın (gama kamerası) altına yerleştirilir. Gama kamerası esas olarak atan kalbin filmi kırmızı kan hücreleri kalp odalarını doldurduğundan, olanı üretebilir. Bu dijital film, kalbin genel sağlığı hakkında birçok faydalı bilgi belirleyebilen çeşitli bilgisayar algoritmalarıyla analiz edilebilir.

MUGA Taramasından Ne Öğrenilebilir?

Kardiyak fonksiyonun birkaç önemli özelliği MUGA taramasından ölçülebilir. MUGA taraması kalp kasının hangi bölümünün anormal şekilde çalıştığını bir kişinin kalp krizi geçirmesi durumunda tespit edebilir. Kalp kası hasarı alanlarını lokalize edilerek MUGA taraması doktora, ateroskleroz tarafından hangi koroner arterlerin engellenebileceği veya kısmen bloke edilebileceği konusunda önemli ipuçları verir.
MUGA taraması ayrıca kalbin genel fonksiyonunu ölçmede oldukça iyidir. Herhangi bir dereceye kadar dilate kardiyomiyopati varsa bu özellikle önemlidir. MUGA taraması, kalp ventriküllerinin ejeksiyon fraksiyonunu ölçmek ve izlemek için doğru ve tekrarlanabilir bir yol sunar. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) genel kalp fonksiyonunun mükemmel bir ölçüsüdür ve doktorların kalp yetmezliği değerlendirmelerinde ve tedavilerinde yardımcı olarak çok yararlıdırlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık