Neroli Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

251 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt hücrelerini yenileme, esnekliğini arttırma ve cildin yağ dengesinin korunmasına yardımcı olma nedeniyle cilt bakımında, kokusu ve rahatlatıcı özelliği nedeniyle parfüm yapımında çokça kullanılan neroli yağı faydaları ve birbirinden kolay kullanım alanları kadinfoni.com’da.

Cildin hücresel seviyede canlandırılabilmesi sayesinde, neroli uçucu yağ, kırışıklıklar, yara izleri ve gerginlik lekeleri için faydalı olabilir. Stresin neden olduğu veya bunlarla ilgili herhangi bir cilt rahatsızlığına, neroli esansiyel yağı kullanımı da iyi yanıt vermektedir. Çünkü genel olarak iyileşme ve yatıştırıcı kabiliyetlere sahiptir. Antimikrobiyal kabiliyeti olduğu için (yukarıda belirtildiği gibi) bakterilerin neden olduğu cilt rahatsızlıklarının ve kızarıklığın tedavisinde de yararlı olabilir.

Neroli yağı ismini ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Bu değerli bitkinin-çiçeğinin yağını elde etmek için elle tek tek seçilmiş çiçeklerden ciddi miktarda gerekmektedir. Kısacası elde edilmesi zahmetli olmakla birlikte neroli yağı faydaları ve kullanım alanları bir o kadar kıymetlidir. Kokusu ise narenciye ve çiçek aromalarının derin, sarhoş edici bir karışımı olarak tanımlanabilir.

Bu yağı kullanmak istemenizin tek nedeni kokusu değildir. Bu esansiyel yağ, sinirleri yatıştırmak için mükemmel olduğu gibi keder ve umutsuzluk duygularını hafifletmekte özellikle etkilidir. Artı, aslında bu harika yağ kokusu ile kan basıncınızı ve kortizol seviyenizi azaltabilirsiniz. Doğanın sunabileceği en büyük avantajlardan birini kaçırmamak için kullanmaya başlama zamanıdır. Bunun nedeni, neroli yağı, aromaterapi ve diğer cilt tedavisinde de uzun süredir kullanılmaktadır. Neroli yağı faydaları ve birbirinden faydalı kullanımları, detaylarıyla kadinfoni’nde paylaşmaya başlıyorum.

Neroli Esans Yağı Kökenleri ve Bileşenleri

 

Yağın üretildiği Citrus aurantium ağacının ilginç özelliği, aslında üç farklı uçucu yağ üretmesidir. Yapraklar petitgrain esansiyel yağı kaynağı iken neredeyse olgunlaşmış meyvelerin kabuğu acı portakal yağı verir. Son olarak, neroli esansiyel yağı, ağacın küçük, beyaz mumlu çiçeklerinden buharla damıtılarak üretilmektedir.

Neroli esansiyel yağı oluşturulması söz konusu olduğunda zamanlama önemlidir, zira çiçekler ağaçtan koparıldıktan sonra yağlarını çabucak kaybederler. Neroli esansiyel yağının kalitesini ve miktarını en yüksek seviyede tutmak için, çiçekler fazlaca elle tutulmadan işleme alınmalıdır.

Neroli uçucu yağların başlıca bileşenleri; linalol (yüzde 28.5), linalil asetat (yüzde 19.6), nerolidol (yüzde 9.1), E-farnezol (yüzde 9.1), a-terpineol (yüzde 4.9) ve limonen (yüzde 4.6) .

Neroli Yağı Faydaları

  1. İnflamasyon ve Ağrıyı Düşürür : Neroli’nin ağrı ve inflamasyonun tedavisi için etkili bir seçenektir. Ayrıca neroli uçucu yağın ağrı merkezi ve çevresindeki duyarlılığı azaltma kabiliyetine sahip olduğu bulunmuştur.
  2. Stres Azaltıyor ve Menopoz Belirtilerini Azaltıyor : 2014’teki bir çalışmada elde edilen bulgular, neroli esansiyel yağının teneffüs edilmesiyle menopoz sonrası semptomların giderdiği, cinsel arzuyu arttırdığı ve postmenopozal kadınlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu yönündedir. Genel olarak, neroli uçucu yağı stresini azaltmak ve endokrin sistemi iyileştirmek için etkin bir müdahale olabilmektedir.
  3. Kan Basıncı ve Kortizol Seviyelerini Düşürür : Yapılan bir çalışmada neroli esansiyel yağının teneffüs edilmesinin kan basıncında ve stres azalmasında hemen ve sürekli olarak pozitif etkileri olabileceği sonucuna varılmıştır.
  4. Antimikrobiyal ve Antioksidan Aktiviteleri Sergiler : Bu kokulu çiçek sadece kokan bir yağ üretmez. Araştırmalar, neroli esansiyel yağının kimyasal bileşiminin hem antimikrobiyal hem de antioksidan güçlere sahip olduğunu gösteriyor.
  5. Cildi Onarır ve Gençleştirir : Güzellik rutinine eklemek için bazı uçucu yağlar satın almak istiyorsanız, kesinlikle neroli uçucu yağ bunların arasında yer almalıdır. Cilt hücrelerini yenileme ve cildin esnekliğini arttırma özelliği ile bilinir. Aynı zamanda ciltteki doğru yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur, bu da tüm cilt tipleri için mükemmel bir seçim olduğu anlamına gelir. Cildin hücresel seviyede canlandırılabilmesi sayesinde, neroli uçucu yağ, kırışıklıklar, yara izleri ve gerginlik lekeleri için faydalı olabilir. Stresin neden olduğu veya bunlarla ilgili herhangi bir cilt rahatsızlığına, neroli esansiyel yağı kullanımı da iyi yanıt vermektedir. Çünkü genel olarak iyileşme ve yatıştırıcı kabiliyetlere sahiptir. Antimikrobiyal kabiliyeti olduğu için (yukarıda belirtildiği gibi) bakterilerin neden olduğu cilt rahatsızlıklarının ve kızarıklığın tedavisinde de yararlı olabilir.
  6. Nöbet ve Antikonvülsan Ajan olarak davranır : Nöbetler, beynin elektriksel aktivitesinde değişiklikler içerir. Bu dramatik, belirgin semptomlara neden olabilir. Şiddetli nöbet belirtileri arasında kontrol kaybı da dahildir. Yakın bir 2014 çalışması, neroli’nin nöbetlerin yönetiminde bitkinin kullanımını destekleyen, antikonvülsan aktiviteye sahip biyolojik olarak aktif bileşenlere sahip olduğunu ortaya koymuş.
  7. Saç Sorunlarından Kurtulun : Eğer saç kırıkları, saç dökülmesi varsa, neroli yağını bir taşıyıcı yağda seyrelterek saç derisine masaj yapın. Daha sonra aynı yağı ılık suya karıştırın saçlarınızı yıkayın ve hemen sonuç alacaksınız.
  8. Erken Yaşta Grileşen Saçlar : Erken yaşta grileşmeye başlayan saçlara sahipseniz, neroli yağı akıllıca bir tercihin olabilir. 1-2 damla neroli yağı ve 2-3 çorba kaşığı hindistancevizi yağını karıştırabilir ve karışımı maksimum fayda için saç derinize uygulayabilirsiniz.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık