Pedikür Ayak Bakımı İpuçları Nelerdir?

227 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak etlerini kesmeli mi? Tırnak etlerini kesmeden manikür ve pedikür nasıl yapılır? Tırnakları güçlendirmek, tırnak etlerinin kurumasını önlemek için tırnak bakım yağı nasıl yapılır? Evde ayak bakımı daha da ötesi evde pedikür nasıl yapılır, pedikür için hangi malzemeler gereklidir? Tüm detaylar, kadinfoni’nde.

Pandemi sürecindeki günlerde pek çok şeyi evde kendimiz yapmaya alıştık ki bunlardan biri de kendi manikürümüzü yapmak. İşte buna yaz aylarının gelmesiyle birlikte evde pedikür yapma alışkanlığının da eklenmesi gerekecek. Botlar veya spor ayakkabılardan sandaletlere terfi ederek ferahlayan ayaklara bakım şart kuşkusuz. Peki evde ayak bakımı daha da ötesi evde pedikür nasıl yapılır, pedikür için hangi malzemeler gereklidir? Aşağıda elimden geldiğince hepsini detayladırmaya çalıştım.

Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

1. Evde pedikür malzemeleri;

Düz (kavisli olmayan) bir tırnak makası, tırnak törpüsü, kütikül itici, kütikül makası, ayak maskesi ve kütikül yağı gibi ihtiyacınız olan malzemeleri toparlayın. Tırnak bakımı sonrası temiz tırnaklara sürmek için en sevdiğiniz ojeyi de almayı unutmayın.

2. Ayak tırnaklarını kısaltma

Ben daha hijyenik ve de zarif olduğunu düşündüğümden hem el hem de ayak tırnaklarından kısa küt kesimi seviyorum. Bu yüzden düz bir tırnak makası kullanıyorum. Olası pürüzleri gidermek için de kısa bir törpüleme işlemi yapmak yeterli. Eğer benim gibi kısa tırnak seviyor ve sık sık törpülüyorsanız eller ve ayaklar için de cam törpü öneririm.

3. Ayakları suda bekletme

Pedikürü genellikle banyo sonrası yapmayı tercih ediyorum ancak böyle bir şans yoksa tırnak etlerini temizleme aşamasından önce yumuşamaları için bir miktar suda bekletmek gerekecektir. Ilık-sıcak kıvamdaki suyun içine birkaç çay poşeti atabilir veya sevdiğiniz bakım ürünlerinden ekleyebilirsiniz. Böylelikle tırnak etleri ve topuklar yumuşarken ayaklarınız da dinlenmiş olacaktır.

4. Kütiküllere karşı nazik ol

Yıllardır manikür ve pedikür yapılırken tırnak etlerini yani kütikülleri kestirdim. Ancak evde kaldığımız şu birkaç ayda iyi bir bakımla hem ayak hem de el tırnak etlerine yaptığım bakımla alıştırdım ve artık kesmiyorum (kesinlikle tavsiye ederim.) Siz de bunu yapmak isterseniz, kütiküllerin kurumaması için düzenli olarak bakım yağı sürmeniz gerektiğini unutmayın.

Eğer tırnak etlerini kesmeyecekseniz, itici kullandıktan sonra tırnak eti yağı sürüp bir tırnak fırçası ile iyice fırçalamalısınız. Bunu sürüp bir miktar bekledikten sonra 1 tane E vitaminini yine tırnaklara iyice yedirip cilt tarafından emilmesini beklemelisiniz. İsterseniz bir bu karışımın içine de E vitamini ekleyebilirsiniz.

Doğal bir tırnak eti yağı tarifi;

10ml tatlı badem yağı (tercihen koyu renklidir şişede!)
5’er damla nane, çay ağacı ve lavanta yağı
5 damla limon yağı

Şimdi gelelim bu aşamaya… Öncelikle kütikül iticisi ile kütikül alanının yakınındaki mumsu birikintileri geri itin. İticinin amacı, bu kütikül birikimini ayırmaktır. Sonra kütikül düzelticisini alın ve sadece ölü deri parçalarını veya belirgin tırnak etlerini düzeltin.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık