Pruritus Nedir? Kaşıntı Nasıl Geçer?

1.257 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kaşıntı Nedir?

Günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve vücudun herhangi bir noktasında veya tamamında kaşınma ihtiyacı hissettiren rahatsızlıktır. Tıp dilinde bu rahatsızlığa pruritus adı verilmektedir. Bazı durumlarda hemen geçebilmekte ise de bazen kronik bir hal alabilmektedir. Hastalık, ilk zamanlarda çok az bir bölgede görülebilir. Daha sonraları bu bölgeden vücuda yayılma riskini göz önünde bulundurarak, devam etmesi durumunda doktora başvurulması gerekmektedir.

Kaşıntı Neden Olur?

Bu sorunun cevabı bugün çok ta net olarak verilememektedir. Çünkü çok farklı nedenlerle hastalık ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca sağlıklı bir ciltte de bu rahatsızlık görülebilmektedir. Dış çevreye verilen tepki nedeniyle kaşıntılar görülebilir. Yine cilt tarafından bağışıklık sisteminin harekete geçmesiyle verilen alerjik tepkiler, egzama gibi hastalıklar, mantarlar bu hastalığın nedenleri arasında sayılabilmektedir. Yine vücut içi parazitler, hormonlar ve sistematik değişimler de nedenlerdendir.

Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntı rahatsızlığı hafif olduğunda soğuk su kullanarak, cildi nemli tutarak, parfümlü giysileri kullanmayarak ve cilde rahatsızlık verecek giysilerden uzak durarak hastalığı geçirmek mümkündür. İleri seviyede olan rahatsızlıklar için ise mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Hangi Durumlarda Uzman Tedavisi Gereklidir?

Kaşıntının büyük yaralar oluşturması, 3 günden fazla sürmesi ve sağlık açısından hayati tehdit oluşturabileceğini düşünmeniz gibi durumların yanı sıra çevrenizdeki kişilere özellikle çocuklarınız varsa de geçebilme olasılığının bulunması durumunda bir uzman hekime görünerek tedavi olmanız gerekmektedir. Kaşıntının nedeni önceden biliniyorsa ve basit bir sebebi bulunuyorsa bu sebebi ortadan kaldırmak kaşıntıyı da ortadan kaldırabilir. Fakat kaşın oluşmasına neden olan sebep bilinmediği durumda bu sağlık sorunlarının ilerlememesi için en kısa sürede uzman tedavisine başvurmanız önlemli ve doğru bir davranış olacaktır. Aksi halde kaşıntının ufak bir sebepten kaynaklanmaması ve artması durumunda geç kalınabileceği gibi tedavisi uzayan bir sürece kavuşabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık