Pürüzsüz Cilt için Bahar Bakımı

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bahar ve yaz ayları, evlerde yapılan temizlik gibi cilde tazelik, canlılık kazandırmak adına cilt bakımı yapmak için mükemmel zamanlardır. Cildi canlandırmak ve pürüzsüz cilt ile yeni bir başlangıç yapabilmek için adaçayı ve salatalık ile 3 adımlı bahar bakımı önerisi..

Bahar ayları herkesin aklında temizlenmeyi, yenilenmeyi ve canlanmayı çağrıştırır. Tıpkı evlerde yaptığımız bahar temizliği gibi ciltte tazelik, canlılık hissetmek için de cilt bakımı yapmak için mükemmel zamanlardır. Çünkü kış aylarının sert hava koşulları cilde hasar verebilir, donuklaştırabilir. Daha hassaslaşan cildi canlandırmak ve yaz aylarına daha pürüzsüz bir cilt ile yeni bir başlangıç yapabilmek için bahar aylarını iyi değerlendirmek gereklidir.

Daha canlı ve pürüzsüz görünen cilt için önce derinlemesine temizlemeli, cilt hücrelerinin yenilenme süreçleri hızlandırılmalıdır. Tüm bunları da evde, doğal malzemeler ile yapacağınız bakımlar sayesinde sağlamak mümkündür.

Cildi bir anlamda hızlı bir detoks programına sokmak için burada 3 adımlı bahar bakımı önerisi paylaştım. Kullanılacak en temel malzemeler, yüksek su içeriği ve yıpranan cildi yatıştırma özelliği sebebiyle salatalık ve ışıltılı bir cilt sağlamasının yanında yüksek antioksidan içeriği sebebiyle adaçayı.

Pürüzsüz Cilt için 3 Adımlı Bahar Bakımı

Adım 1: Salatalık ile Peeling

Pürüzsüz bir cildin ilk adımı cilt temizliğidir. Sadece temizleme jelleri ile yapılan uygulamalar derinlemesine gözenek temizliği sağlayamamaktadır. Bu yüzden de belirli dönemlerde ciltte biriken toz-kirden arınmak, gözenekleri açmak, ölü üst deriden kurtulmak için peeling yapılması gereklidir.

Gerekli malzemeler;

2 çorba kaşığı sade yoğurt
2 yemek kaşığı püre haline getirilmiş salatalık
2 çorba kaşığı yulaf ezmesi
1 çay kaşığı adaçayı

Tüm malzemeleri bir kapta birleştirin. Öncesinde temizleme jeli ile yıkadığınız cildinize birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle hafifçe masaj yaparak bu karışımı sürün. Ardından ılık suyla ıslatılmış bir havlu yardımıyla yüzünüzü temizleyin.

Pürüzsüz ve yumuşak cilde sahip olmanın altında yapılan düzenli ve özenli cilt bakımları var. Bazı kötü alışkanlıklardan vazgeçmek bile aslında cilde özen göstermenin bir adımıdır.

Adım 2: Adaçaylı Buhar Banyosu

Gözeneklerin açılmasını sağlamak, sonrasında uygulayacağınız maske ve kremlere bir anlamda cildi hazırlamak için buhar banyosu da tıpkı peeling gibi dönem dönem uygulanması gereken bir bakımdır.

Bir leğen veya büyük bir tencere içerisine kaynamış su koyun.

Ardından içine bir avuç adaçayı yaprağı ve 1 damla buhur uçucu yağından ekleyin

Yüzünüzü kasesinin üzerine doğru eğin ve başınızın üstüne bir havlu koyarak cildi buhara mümkün olduğunca maruz bırakın. Buhara çok da yakın durmayın, buhardan 25-30 cm uzakta durmanız yeterli olacaktır.

İsterseniz nane yağı da damlatabilirsiniz. Bu nefes alışınızı kolaylaştıracak hoş bir etki de yaratacaktır.
5-10 dakika bu şekilde bekledikten sonra temiz bir havlu ile yüzünüzü silebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık