Saç Dökülmesini Önlemek için Beslenme Önerileri

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Saç dökülmesi gibi sorunların arkasında yediğiniz veya yemediğiniz gıdalar yatabilir. Saçların daha parlak, canlı görünmesi, saç kayıplarının önlenebilmesi için yapılabilecek en kolay şey, onları içten dışa doğru şekilde beslemektir. İşte, saç dökülmesini önlemek için beslenme önerileri..

Mükemmel güzel görünümü yakalamak uğruna pek çok araştırma yapılıyor. Sadece yaşlanma karşıtı ürünler için çok ciddi bütçeler araştırmalara ve kozmetik ürünlere yatırılıyor. Peki güzel görünmenin de ötesinde sağlıklı olmak için aslında çok daha önemli olan bir şeyi kaçırmıyor muyuz? Saçların parlaması, cildin daha canlı görünmesi, tırnakların uzaması gibi genel sağlığın iyi olduğunun da belirtisi olan bu güzellik unsurlarını en iyi dışarından değil, içeriden besleyerek elde edebiliriz.

Saçlarınız veya cildiniz hakkında “doğal” hissedeceğiniz tek yol, yaşadığınız sürece içten dışa doğru şekilde beslenmektir. Şeker, tuz, nişasta, yağ ve kimyasal yüklü işlenmiş gıdalar cildi donuk, saçları bakımsız hale getiriyor.

Ciltte olduğu gibi güçlü ve canlı saçları da destekleyen hücreler ve süreçler de dengeli bir diyetle ilgilidir. Saç dökülmesi gibi sorunların arkasında yediğiniz veya yemediğiniz gıdalar yatabilir. Örneğin; kötü beslenme sonucu hızlı şekilde cildinizde sivilceler görebilir veya kuru, solgun bir cilt ortaya çıkabilirken, beslenme yetersizliği veya hatalı diyetin etkilerini saçlarda göstermesi birkaç ay sürebilir. Bu noktada sağlıklı beslenme sürecine geçtiğiniz zaman da olumlu sonuçları almanız doğal olarak uzun sürecektir. Bu nedenle sabırlı olun ve saç dökülmesini önlemek için beslenme önerilerini dikkate alın.

Saç Dökülmesini Önlemek için Beslenme

Sağlıklı Saçlar için Önerilen Yemekler :

Burada, sağlıklı saçlar elde etmek ve saç dökülmesini önlemek için beslenme alışkanlıklarınız içerisinde “olması gereken” yiyecekler ile saç dökülmesine neden olan yani “kaçınmanız” gereken yiyeceklerin küçük bir listesini bulacaksınız.

Sağlıklı Saçlar ve Saç Dökülmesini Önlemek için Tüketilmesi Önerilenler :

Yağ asitleri açısından zengin besinler : Omega-3 Yağ Asitleri hem saç tellerini hem de folikülleri besleyerek sağlıklı saç büyümesini ve saçların daha esnek olması sürecini teşvik eder. Böylelikle daha az koparak dökülme ve saç kırıkları gibi sorunlar ile karşılaşırsınız.

Zengin Omega içerikli besinler : Keten tohumu, ceviz, somon, ton balığı, Brüksel lahanası

Çinko : Vücuttaki testosteron ve diğer hormon seviyelerini düzenleyip, kafa derisinde yağ salgılayan bezlerin üretimini dengeli şekilde sürdürüp, hücre oluşumunu ve onarımını arttırarak saç derinizi ve tellerini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Çinko bakımından zengin gıdalar : Nohut, buğday tohumu, istiridye, sığır eti, dana karaciğeri, biftek.

Protein : Protein saçların temel bileşenlerinden biridir. Bu yüzden protein eksikliği olması erken grileşen saçlara ve zayıf saç sağlığına neden olabilir. Parlak saçlar için yüksek kalitede, doğal olarak zengin protein içeren besinler tüketilmelidir.

Protein açısından zengin gıdalar : Yoğurt, yumurta sarısı, lahana, fıstık, fasulye, bezelye, mercimek, kırmızı et, tavuk, hindi

Demir : Demir, kafa derinizi de kapsayan, kritik oksijen ve besleyici maddeleri vücudun hücrelerine iletmesine yardımcı olur. Aslında hızlı tedavi edilebilen demir eksikliğini gidermek saçınızın sağlığını da geliştirir.

Demir bakımından zengin gıdalar : Koyu yeşil yapraklı yeşillikler (ıspanak) kepekli tahıllar, fasulye, kırmızı et, hindi, yumurta sarısı, istiridye, midye

A ve C vitaminleri : Her iki vitamin de kıl köklerini tetikleyerek, saç dökülmesini önleyen ve kılları tutan yağlı bir madde olan Sebum’dan ayırır. C vitamini demir üretimini de artırır.

A ve C vitaminleri açısından zengin gıdalar : Pazı, ıspanak, brokoli, havuç, tatlı patates, kabak, yaban mersini.

Magnezyum : Magnezyum eksikliği, hem kadınlarda hem de erkeklerde saç kaybının önemli bir nedeni olan iltihaba katkıda bulunur.

Magnezyum bakımından zengin gıdalar: Badem, ıspanak, kaju fıstığı, mercimek, kahverengi pirinç

Selenyum : Vücudun üreme, metabolizma, DNA sentezi ve bağışıklığı düzenleyen selenoproteinler üretmesine yardımcı olan ve ayrıca yeni hücre oluşumunu teşvik etmek için saç foliküllerini uyaran bir eser elementtir.

Selenyumdan zengin gıdalar : Ton balığı, karides sardalya, jambon.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık