Sağlıklı Beslenmek için Yapılması Gerekenler?

317 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yetersiz beslenmeye zemin hazırlayan faktörleri ele alınmadan önce, iyi beslenmeye katkıda bulunan faktörleri bilinmesi gerekir. Bu faktörler, özellikle kaynakların etkilenen toplum veya aileler için yetersiz olduğu yerlerde önemli bir rol oynamaktadır. Bu faktörlerin çoğu, özellikle küçük ölçekli geçimlik tarımın uygulandığı gelişmekte olan ülkelerde iç içe geçmiştir. Bunlardan en önemlileri iyi tarım uygulamaları, iyi ve canlı ekonomi, sağlıklı kolaylaştırıcı ortam, sağlıklı sosyal ve aile hayatı, iyi doğum öncesi ve doğum öncesi bakım ve önlenebilir hastalıkların erken taranması ve kontrolüdür. Bu yazıda bu faktörler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

İyi Tarım uygulamaları

Ebeveynler ve hane reisleri, iyi tarım uygulamalarının sağlanması (özellikle çiftlik arazisinin doğru zamanda temizlenmesi, yeterli miktarda iyi mahsulün ekilmesi, gerektiğinde sulama ve gübre kullanılması, tarımsal yayım işçilerinden uygun tavsiye alınması, doğru zamanda hasat yapılması) sorumluluğunu üstlenmelidir. Zararlı böceklerden kaynaklanan kayıpları önlemek için gıdanın güvenli depolanması, tüm bölgelere yeterince iyi gıda almak için iyi bir nakliye ve dağıtım sistemi uygun şekilde yapılır.

Başarılı ve Canlı Ekonomi

Toplumların etkili liderliği ve yönetiminde olanlar, öncelik temelinde yerinde iyi bir ekonomi olmasını sağlamalıdır. Bu, diğer toplum ihtiyaçlarının yanı sıra yeterli gıda ve yakıt ,enerji, sağlık ve eğitim ve iyi eğitimi desteklemek için tahsis edilen yeterli kaynakları garanti etmesi demektir. Ne yazık ki, dünyanın pek çok yerinde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu her zaman geçerli değildir.

Sağlıklı Ortam

Sağlıklı Beslenmeye Katkıda Bulunan Faktörler Nelerdir?Her ülke içme, yemek pişirme, temizlik ve diğer kullanımlar için güvenli ve yeterli suyun eşit olarak temin edilmesini ve dağıtımını sağlamalıdır. Çevresel temizlik ve kanalizasyon arıtma ve yönetimi de uygun olmalıdır. Bu tür bir ortam yoksa, etkilenen toplum, ilgili beslenme sorunları da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa karşı savunmasız olacaktır.

İyi Eğitim

Toplumlara iyi beslenme ve çocuk sağlığı konusunda uygun ve yeterli bilginin sağlanması çok önemlidir. Gelişmekte olan ülkelerin çoğunda bu, bu tür bilgileri okullara, ailelere ve diğer iletişim yöntemlerini büyük nüfusa yaymakla sorumlu olanlar tarafından etkili bir şekilde yapılabilir. İyi bir sağlık eğitimi yoluyla, en savunmasız gruplara (özellikle çocuklar ve anneler) iyi beslenmeyi teşvik eden doğru tutum ve uygulamalar garanti altına alınacaktır.

Sağlıklı Sosyal ve Aile Hayatı

Aile planlaması konularında yeterli bilginin doğru zamanda doğru kitleye yayılması önemlidir. Aile için doğru büyüklükte ve yeterli kaynakların mevcudiyeti ve bir ailede sağlıklı bir sosyal çevrenin varlığı çok önemlidir. Bu, yiyeceklerin yeterliliğini ve tüm aileye, özellikle de genellikle daha fazla bakıma ihtiyaç duyan daha küçük çocuklara dikkat edilmesini sağlayacaktır. Yiyecek, barınma ve diğer ihtiyaçlar için yeterli kaynakları sağlamaya yönelik düzenlemeler, ebeveynlerden biri veya her ikisi de çalışmak zorunda kalsa ve bir bakıcı yokluğunda çocuklara bakmak zorunda olsa bile sürdürülür. Çocukların yeterli ve uygun yiyecek almalarını sağlamak için iyi bir gözetim her zaman mevcut olmalıdır (evde, gündüz bakım merkezlerinde ve benzeri diğer yerlerde); aksi takdirde, bazı çocuklar yetersiz beslenebilir.

Doğum Öncesi ve Perinatal Bakım KalitesiSağlıklı Beslenmeye Katkıda Bulunan Faktörler Nelerdir?

Gebe anneler, özellikle gebelik sırasında iyi beslenmeyi sağlamak, düşük doğum ağırlıklı bebekleri doğurmamak ve intrauterin büyüme geriliği ve prematüriteyi önlemek için iyi doğum öncesi bakıma ihtiyaç duyarlar.

Önlenebilir Hastalıklarda Erken Tanı

Doğru zamanda, doğru kişilere yapılan aşılar ve aşılar, hastalıkların erken teşhisini ve önlenmesini sağlayacaktır. Çocuğun yemesine veya yiyecek kullanımına müdahale eden (yarık dudak/damak, konjenital hipertrofik pilorik stenoz gibi) konjenital malformasyonların erken taranması, ilgili sağlık sorunlarını ve bunların yönetimini hafifletebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık