Sedir Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

196 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Odunsu bir kokuya sahip olan sedir ağacı yağı, cildi sıkılaştırmak, saç dökülmesini önlemek, parfüm yapımında kullanmak ve metabolizmayı hızlandırmak için çokça kullanılmaktadır. Peki sedir ağacı yapı faydaları nelerdir ve sedir ağacı yağı başka nerelerde kullanılır? Sedir ağacı yağı yararları ve güzellik için bakım önerileri, kadinfoni’da.

Bir ağacın yağının, sağlığınız için pek çok faydayı bir arada bulundurabileceğini kim bilebilirdi ki? Doğal esansiyel yağlar içinde bulunan sedir ağacı yağı, antifungal, antiseptik, diüretik, sıkılaştırıcı ve sedatif özelliklere sahiptir. Bu özellikler de cildi iyileştirme, organların çalışma fonksiyonuna yardımcı olma, kasları rahatlatma, metabolizmayı geliştirme ve sindirim sisteminize fayda sağlama gibi katkıları sağlamaktadır.

Sedir Ağacı Yağı nedir?

Sedir ağacı esansiyel yağı, sedir ağacından buharla damıtılma işlemi yoluyla çıkarılır. Sedir ağacı esansiyel yağının ana bileşenleri, alfa-sedrin, beta-sedrene, sedrol, widdrol, thujopsene ve bir sesquiterpenes grubudur ki bunların hepsi sağlık yararlarına büyük katkıda bulunan bileşenlerdir.

Sedir Ağacı Yağı Faydaları

Sedir ağacı esansiyel yağının en yaygın faydalarından bazıları şunlardır:

odaklanmayı geliştirir
saç büyümesini teşvik eder
anti-inflamatuar ajanlara sahiptir
diş ağrısını iyileştirir
cilt tahrişlerini azaltır
spazmları tekrar yaşamak
mantar enfeksiyonlarını tedavi eder
böcekleri kovar
sivilceleri tedavi eder
öksürmeyi azaltır
metabolizmayı harekete geçirir
menstruasyonu düzenler
cildi sıkılaştırır
toksinleri temizler

Açıkçası sedir ağacı yağı, dolabınız için mükemmel bir alternatiftir. Sadece harici sağlık yararları sebebiyle değil aynı zamanda sindirim ve dolaşım işlevini güçlendirme gücü nedeniyle de tercih edilebilir.

Sedir Ağacı Yağı Kullanım Alanları

1. Egzama – Egzama, kuru, kırmızı, kaşıntıya neden olan, kabarcıklanabilen veya çatlayabilen deriye neden olan yaygın bir cilt sorunudur. Sedir ağacı esansiyel yağı, bu rahatsız edici cilt sorununa yol açan iltihaplanmayı iyileştirir – cildin soyulmasını azaltır ve enfeksiyonu antifungal özellikleri sayesinde tedavi eder. Günlük rutine sedir ağacı yağı eklemek için birkaç yol da var. Yağları cilt losyonuna veya sabuna ekleyebilirsiniz. Ayrıca banyonuza beş damla sedir ağacı yağı ekleyerek yine kullanabilirsiniz.

2. Saç dökülmesi – Sedir ağacı esansiyel yağı, saç folliküllerini uyarabilir ve saç derisindeki dolaşımı artırabilir. Bu, saç büyümesine katkıda bulunur ve saç dökülmesini yavaşlatır.

Sedir ağacı yağı, kekik, biberiye ve lavanta esansiyel yağları ile birlikte kafa derisine uygulandığında, (yedi aylık tedaviden sonra) saç dökülmesi yaşayan kişilerde yüzde 44’e kadar saç gelişimini artırdığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Bunu yapmak için, şampuanınıza ya da kremi içine sedir ağacı yağı ekleyebilir ya da yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp, karışımı saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Kuru saç derisi – Sedir ağacı esansiyel yağı, kuru veya tüysüz saç derisini azaltmaya yardımcı olur. Çünkü saç derisini uyarır ve dolaşımı arttırır. Bir karışım oluşturmak için iki damla sedir ağacı esansiyel yağını hindistancevizi yağı ile karıştırın. Karışımı saç derisine masaj yaparak beş dakika boyunca uygulayın. En iyi sonuç için, saç derinizde 30 dakika kadar bekletin – sonra yıkayın.

4. Antiseptik özellikler – Yağ; yaralara antiseptik olarak uygulanabilir. Vücudunuzu toksinlere karşı korur, bağışıklık sistemini rahatlatır ve vücuttaki bakterilerle savaşır. Sedir ağacı esansiyel yağı ile hindistancevizi yağını karıştırarak bir yağ oluşturun ve ardından yarayı, üzerinde kullanabilirsiniz.

5. Artriti Azaltır – Artritin sık görülen semptomları olan eklemlerin ve dokuların iltihaplanması ve güçsüzleşemesi, ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir ki; sedir ağacı esansiyel yağı kullanılarak bunlar azaltılabilir.

6. Spazmları hafifletir – Huzursuz bacak sendromu, solunum yolu nöbetleri, astım ve diğer spamzlı sorunlarla mücadele ediyorsanız sedir ağacı esansiyel yağının yatıştırıcı özelliklerinden yararlanarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu spazmlar solunum sistemi, kaslar, barsaklar, kalp ve sinirleri etkileyebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık