Sindirim Sisteminin İşleyişi

1.145 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yediğimiz besin maddelerinin, sindirim sistemine ait organlar tarafından parçalanarak kana geçirilmesi işlemine sindirim adı verilmektedir. Sindirim sistemine ait organlar ise ağız, yutak, ince bağırsak, kalın bağırsak, mide, yemek borusu ve anüsten meydana gelmektedir.

İçeriklerine göre besinler protein, karbonhidrat, yağ, mineraller ve su olarak çeşitli gruplara ayrılmaktadırlar ve besinler içerik olarak büyük moleküllerdir. Büyük molekül halinde olan besin maddelerinin hücrelerimizde kullanılabilmesi için parçalanmaları ve küçük moleküller haline gelmeleri gerekmektedir. İşte yediğimiz tüm besinlerin hücrelerimize geçebilmeleri sindirim sistemlerimiz sayesinde meydana gelmektedir.

Büyük moleküle sahip besin maddelerinden proteinler amino aside; karbonhidratlar glikoza ve yağlar ise yağ asidi ve gliserin şeklinde küçük moleküllere ayrılarak kana geçebilmektedirler. Vücudumuzdaki sindirim faaliyeti iki ana grup halinde olmaktadır. Birincisi besinlerin sadece fiziksel hareketlerle yani diş, dil, bağırsak hareketleri ve mide sayesinde küçük parçalara ayrılma işlemi şeklindedir.

İkinci grup ise kimyasal sindirim sistemidir. Sulandırılmış ve parçalanmış olan tüm besin maddelerinin enzimler yardımı ile yani bağırsak ve mide öz suları, tükürük, karaciğer ve pankreas salgıları ile kimyasal bir değişime uğrayarak parçalanması işlemine denmektedir. Kimyasal sindiriminin gerçekleşebilmesi için mutlaka su ve enzimlerin kullanılması gerekmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık