Sırt Ağrılarının Sebepleri ve Çözüm Yolu

1.245 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde sırt ağrıları yaşayan kişi sayısı oldukça arttı. Özellikle gelişmiş yada gelişmekte olan ülkelerde bu daha fazla olmakta. Nitekim gelişen dünya ile birlikte sürekli bilgisayar başında oturma sonucunda oluşan sırt ağrıları büyük bir yüzdeyi oluşturmaktadır.

Sırt ağrıları önceleri önemsenmesede daha sonra kişiyi aşırı derece rahatsız ederek sosyal yaşantısının aksamasına neden olabiliyor. Sırt ağrılarına sebep olabilecek birçok faktör var. Bunlar zararlı ve zararsız olanları sıralamak gerekirse; Sürekli bilgisayar başında oturmak veya iş yerinde sürekli oturmak zorunda kalmak, kötü duruş pozisyonları, yaşlılık ve hamilelik sonucunda oluşan ağrılar sizi korkutmasın bunlar için çözüm bulabilirsiniz. Ancak stres, ağır kaldırma, incinme ve vücudumuz başka bir yerinde olan rahatsızlığın sırtımıza ağrı olarak yansıması bizi korkutabilir. Bunlara erken zamanda çözüm arayışına girseniz iyi olur.

Sırt Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Yaşlılık ve hamilelikten oluşan sırt ağrıları doğal olarak kaynaklanan ve katlanmak zorunda olduğunuz zararsız ağrılardır. Sürekli belirli bir poziyonda oturuyorsanız ve sırt ağrılarınız başladıysa bunun farkına vardığınız anda almanız gereken bazı önlemler var. Yarım saatte bir kez ayağa kalkara beş dakika gezin daha sonra tekrar işinize devam edin. Sırtınız mutlaka bir yere yaslayın ve bel kemiğinize yüklenmeyin. Yatarak bilgisayar kullandığınızda sadece sol veya sadece sağ kolunuza yüklenerek yatmayın. Hergün belirli zamanlar yürüyüşe çıkın çalışan kişiyseniz işe belirli bir kısma kadar yürüyerek gidin. Yürümek bel kaslarınızı rahatlatacaktır.

Stresten dolayı sırt ağrısına kalan kişiler çok dikkat etmeli bu konuda erken teşhis önemli. Çünkü ömür boyu atlatamayacağınız ağrılara yakalanabilirsiniz. Mutlaka bir hekim kontrolünde tedavi görmelisiniz. Ancak yinede kendi başına yapabileceğiniz spor,jimlastik hareketler ve bir süre oturmamak size yararlı olacaktır.

Sırt Ağrılarına Çözüm

En önemli ve korkutucu olan diğer hastalıklardan kaynaklanan sırt ağrılarıdır. Uzun süredir sırtınız ağrıyorsa mutlaka bir hekime gitmelisiniz. Akciğer,karaciğer,kalp vb. rahatsızlıklarda sırt ağrısına sebep olabilir. Yani aslında sizin düşündüğünüz sebepten olmayan bir sırt ağrınız olabilir. Bu yüzden kısa sürede kontrole gitmeniz belki erken teşhis edilecek bir rahatsızlıktan kurtulmanıza sebep olacaktır. Gerekli röntgenler çekilerek muayene olmak bu konuda sizin hayatınızı etliyecektir.

Sonuç olarak sırt ağrısı insanların sosyal hayatını etkileyen duruma göre geçebilecek duruma göre daha kötü sonuçlara sebep olabilecek ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Bu konuda gerekli özeni göstermeli ve kısa sürede önleminizi almalısınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık