Tırnakların Sağlıkla İlişkisi Var Mıdır?

1.072 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnaklardaki kimi işaretlerde birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Başta vitamin eksikliği ve sindirim sistemindeki sorunlara işaret edebilmektedir. İnsanlarda günde ortalama 1 mm uzamakta olan tırnakların üzerinde bir takım lekeler bulunmaktadır. Beyaz lekeler magnezyum oranının yetersiz kaldığı, tırnakların dikey olarak uzaması ya da dikey çizgiler oluşması ise sindirim sisteminde problemler olduğunu göstermektedir.

Tırnakların durumu fiziksel sağlığınızın durumu hakkında da bilgiler içermektedir. Bu yüzden tırnakların şekli, rengi ve diğer durumlar sağlığınız hakkında da bilgiler içermekte olduğunu bilerek davranabilirsiniz.

Uzmanlara göre tırnaklardaki renk değişimi de oldukça önemli. Başta tırnak altında bulunan rengin pembeleşmesi uzmanlara göre önemli vitamin eksikleri ve sağlık durumunda değişiklikleri gösterebilmektedir. Bu gibi ufak renk değişikliklerin bile fark göstermesiyle sağlığınızdaki sorunları anlayabilirsiniz. Pembe renk vitamin eksiliğini ifade ederken kırmızı renge yakın olması ise kolestrol sorunlarına ve tırnak üzerindeki lekeler ise magnezyum eksikliğine işaret olmaktadır.

Tırnak altındaki rengin mora dönmesi ise karaciğerde ve kalp damarlarında bir rahatsızlığın olabileceğini göstermektedir. Tırnaklarınız çok çabuk kırılıyorsa sebze, meyve ve balık tüketimine yeterince önem vermiyorsunuz demektir. Uzmanlara göre tırnak aşırı yatay ya da aşırı düz olması durumunda son aylarda stresli bir yaşantınız olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık