Topuk Çatlakları için Doğal Öneriler

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sandaletleri, terlikleri giymek için çok az bir süre kala çatlamış topuk görünümünden kurtulmak için ayak bakımına özen göstermek gerekli. Topuk Çatlakları için birbirinden farklı doğal bakım önerileri..

Yaz aylarına çok yaklaştığımız şu günlerde kadınları en çok düşündüren sorunlardan biridir, kuru, çatlamış topuklar. Aslında ayakların ve dolayısıyla topukların daha çabuk kuruma eğilimi göstermesinin sebebi yağ bezleri bulunmamasıdır. Hızlı şekilde kuruyan cilt, gereken ayak bakımı yapılmadığı takdirde çatlamaya başlar. Diğer yandan nem kaybı, kirliliğe aşırı maruz kalma, egzama, diyabet, tiroid ve sedef hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar da kuru ve çatlamış ayaklara neden olabilir. Sandaletleri, terlikleri giymek için çok az bir süre kala çatlamış topuk görünümünden kurtulmak için ayak bakımına özen gösterme zamanıdır. İşte, topuk çatlakları için birbirinden farklı doğal bakım önerileri..

Topuk Çatlaklarını Önlemenin İpuçları

Korunma tedaviden daha iyidir. Topukların çatlamasını önlemek için birçok doğal malzeme kullanılabilir.
Düzgün nemlendirme, kuru topukların önlenmesi için ilk adımdır.
Rahat ayakkabı giymek, aşırı yürümekten kaçınmak ve kirliliğe maruz kalmayı önlemek, çatlamış topukları önlemenin en kolay yoludur.
Ayaklarınızı rahatlatmak ve yağ ile ayak masajına yapmak kuruluğu engeller.
Cildi nemli ve esnek tutmak için bol su için.

Topuk Çatlakları Neden Oluşur?

Kuru, çatlamış topuklulardan birçok faktör sorumludur. Topuk derisinde hiçbir yağ bezi bulunmamaktadır. Bu yüzden eğer uygun bakım yapılmazsa, kurur ve çatlar ve hatta kanamalara neden olurlar. Çatlamış topuğun diğer nedenleri şunlardır:

Sedef hastalığı ve egzema gibi deri koşulları
Tiroid, diyabet ve hormonal dengesizlik gibi tıbbi durumlar
Topukları kirliliğe maruz bırakma
Uzun süre sert zeminlerde aşırı yürüme ve ayakta kalma
Kuru, Çatlak Topukların Belirtileri Nelerdir?
Topuk bölgesinin etrafında, ayakların alt kısmında, ayak parmaklarının hemen altında kuruluklar
Kırmızı ve pul pul deri
Derideki çatlaklar ve ayrılmalar
Kaşıntı
Çatlaklardan kanama
Gelişmiş bir enfeksiyon nedeniyle çatlaklardan akan iltihap

Diyabet Çatlamış Topuklara Neden Oluyor mu?

Evet, diyabet çatlamış topuğun nedenlerinden biridir. Kontrolsüz kan şekeri seviyeleri ayaklardaki sinirlere zarar verir ve bu da kuru cilde neden olur. Ayak derisinde hiçbir yağ bezi bulunmadığından genellikle kuru olurlar. Aşırı kuruma çatlak ve kanamalara neden olur. Diyabetin kontrolü çatlamış topukları da tedavi edebilir. Diyabetik hastalar, çatlamış topuklardan dolayı ciddi infeksiyonlara eğilimli olabilirler.

Çatlak Topukları Onarmak Ne Kadar Sürer?

Uygun bakım ve rahatlama ile iyileşmenin ilk işaretlerini görmek yaklaşık 7-14 gün alır. Topuklarınızın ne kadar çatlak olduğuna, sedef hastalığı ve egzama gibi deri sorunları veya şeker hastalığı ve hormonal dengesizlik gibi tıbbi sorunlar yaşayıp yaşamadığınıza bağlıdır.

İyileşme sürecini hızlandırmanın birçok yolu vardır. En etkili olanlar ayaklarınızı iyi nemlendirmek, onları kirliliğe maruz bırakmamak, ayaklarınızı rahatlatmak, doğal yağ bazlı ayak masajı yapmak, ayaklarınızı ve tıbbi sorunları, cilt problemlerini tedavi etmektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık