Vücudun Farklı Bölgelerindeki Uyuşukluk ve Karıncalanma Neden Olur?

683 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Geçici uyuşma ve karıncalanma, ayak ayak üstüne atıp otururken ya da kolun üzerine yatma şeklinde bir posizyonda uzun süre zaman geçirdikten sonra ortaya çıkabilir. Ancak uzun süreli, şiddetli veya sakat uyuşukluk ve karıncalanma genellikle nörolojik koşulların veya sinir hasarının bir işaretidir. Aşağıda, multipl skleroz (MS) dahil olmak üzere uyuşma ve karıncalanma için ortak nedenlere ve tedavilere dair bilgiler bulunmaktadır.

Nedenler

Uyuşukluk (kayıp, azalmış veya değişmiş hissi) ve karıncalanma (garip bir karıncalanma hissi) geçici parestezi tipleridir. Bu duygular genellikle belirli bir pozisyonda oturduktan veya durduktan sonra veya hatta çok uzun süre sıkı kıyafetler giydikten sonra ortaya çıkar. Bu, sinirleri ve kan damarlarını baskı yaparak hissi azaltır. Semptomlar genellikle sinir basıncı azaldıktan veya hafifletildikten hemen sonra kaybolur.
Çoklu skleroz: Uyuşma ve karıncalanma hissi, MS’in en sık görülen ve erken semptomlarından ikisidir. MS genellikle aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciltte veya vücudun bazı kısımlarında hafif derecede şiddetli uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden olur:
• Kollar ve eller
• Bacaklar ve ayaklar
• Yüz
Vücut, genellikle bir grupta vücutta (bazen MS sarılması olarak tanımlanır. MS’in uyuşukluğu ve karıncalanma semptomları nadiren devre dışı veya kalıcıdır. Ancak şiddetli uyuşukluk, bir kişinin günlük aktivitelere müdahale edebilecek uyuşmuş vücut kısmını kullanmasını zorlaştırabilir.
Örneğin, uyuşmuş eller bir şeyleri tutmayı, yazmayı veya öz bakımı zor veya imkansız hale getirebilir. Birisi uyuşmuş ayak veya bacaklara sahipse, yürümek ve araba kullanmak tehlikeli olabilir. Yüzlerinde uyuşukluk ve karıncalanma olan insanlar da yanlışlıkla dillerini veya iç ağızlarını ısırırlar. Şiddetli uyuşukluk, işlerin çok sıcak veya soğuk olduğu yerlerde yanmayı ve donma riskini arttırmayı zorlaştırabilir.

Diğer Durumlar

Merkez sinir sistemini etkileyen, uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:
• İnme: Kol, bacak veya yüzdeki ani uyuşukluk, özellikle vücudun bir tarafında, inmenin erken bir belirtisidir.
• Mini vuruş: Geçici iskemik ataklar veya mini vuruşlar, yüzün bir tarafının uyuşmasına ve sarkmasına neden olabilir.
• Ensefalit: Ağır vakalarda, beyindeki iltihap ve omurilik vücudun bazı bölgelerinde duyu kaybına veya kollarda veya bacaklarda kısmi felce neden olabilir.
• Transvers miyelit: Omurilikte iltihaplanma gövde boyunca bant benzeri bir duyuma, ayrıca bacaklarda ve bazen kollarda zayıflığa neden olabilir.
• Tümörler: Tümörler omurilik ve beynin bölümleri üzerinde baskı yapabilir ve bu da uyuşukluk ve karıncalanma ile sonuçlanabilir. Beyin korteksindeki tümörler (beynin dış bölgesi) vücudun bir tarafında uyuşukluğa neden olma eğilimindedir. Kranial sinirlere yakın ve yakın tümörler, yüz uyuşması ve halsizliğe neden olma eğilimindedir. Omuriliği etkileyen tümörler, genellikle hem kollarda hem de bacaklarda uyuşukluğa neden olabilir.
• Sırt ve boyun hasarı: Sırt ve boyun yaralanmalarında sinir hasarı veya kompresyon meydana gelebilir, bu da uyuşukluk ve karıncalanma ile sonuçlanabilir.
• Magnezyum eksikliği: Magnezyum, uygun sinir fonksiyonu da dahil olmak üzere vücuttaki birçok sistemi düzenlemeye yardımcı olur. Şiddetli magnezyum eksiklikleri veya hipomagnezemi uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden olabilir.
Vücudun belirli bölümlerini hedef alan bazı diğer durumlar uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden olabilir. Vücudun parçaları şunlardır:

Ayak ve Bacaklar

Diyabetli insanlar bir tür sinir hasarı olan diyabetik nöropati yaşayabilirler. Kan dolaşımındaki diyabetin metabolik etkileri sinirler olarak zamanla oluşabilir. Diyabet hastalarının üçte bir ila yarısı periferik nöropatiye sahiptir; tipik olarak ayak ve bacaklarda veya ellerinizde ve kolda daha az yaygın olarak uyuşukluk ve ağrıya neden olan bir formdur.

Eller ve Ayaklar

B12 Vitamini eksikliği veya zararlı anemi, düşük kırmızı kan hücresi seviyeleri ve düşük oksijen sirkülasyonu nedeniyle sinir hasarına neden olabilir. Bu periferik nöropatiye neden olabilir. Alkolik karaciğer hasarı, elleri ve ayakları etkileyen periferik nöropatiye neden olabilir. Bir dizi ilaç ayrıca periferik nöropatiye neden olabilir. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır;

• Tansiyon veya kalp ilaçları
• Kemoterapi ve kanser ilaçları
• HIV ve AIDS ilaçları
• Alkol karşıtı ilaçlar
• Antikonvulzanlar
• Cilt ilaçları
• Enfeksiyonla mücadele ilaçları

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık