Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır?

1.429 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Her şeyin başı sağlık cümlesini duymayanımız yoktur herhalde. Peki durumlar nasıl? Sigara kullanıyor muyuz, alkol alma sıklığımız nedir, yediklerimize dikkat ediyor muyuz, beslenme dengemiz ve öğün aralığımız düzenli mi? Tüm bu sorular bize sağlığımız ile ilgili bilgiler verebilir ancak dengeli beslenerek, sigara alkol kullanmayarak da sağlıklı olunmuyor. Peki sağlıklı nasıl olunur?

Sağlıklı olmanın şartı metabolizmaya göre hareket etmekten geçer. Metabolizmamız hızlı ise iç güdüsel olarak daha çok hareket ederiz, daha çok yemek yeriz ama kilo almayız. Metabolizması yavaş olanlar ise daha az yemek yer, hareket etmez ama kilo alır. Demek ki sağlıklı olmak ve kilo almamak için aç kalmaya gerek yok. Bu iki denklem aslında işin sırrının hareket etmekten geçtiğini bize söylüyor. Yukarıdaki cümlelerde sağlıklı olmayı sadece kiloya bağlı olarak anlattım. Aslında yanlış bir anlatım yaptım. Sağlıklı olmak sadece kilomuzu ayarlı tutmakla olmuyor. Kilomuzu ayarlı hale getirerek sağlıklı olmak için bir adım atmış oluruz.

Sağlıklı olmak için ilk adım kilomuzu ayarlamaktan geçiyor. Peki ya kaç kilo olmalıyım? Bu sorunun cevabı ise kişiden kişiye değişiyor. Kilomuzun kaç olması gerektiğini ayarlamak için bazı formüller var. Bunların ilki ideal kilo hesaplama formülüdür. Bu formül ile boyumuza göre kilomuzun kaç olması gerektiğini bulabiliriz. İdeal kilo hesaplama sonucunda çıkan boy kilo endeksi sayımız ise bize idealin ne kadar uzağında olduğumuzu gösterir. Bu değer öyle katı bir değer değildir. Yaklaşık 10 birimlik farklar ile aslında ideal kavramı aralığında olduğumuzu gösterir.

Bir de çocuklar için ideal kilo hesaplama formülü var. Bu formülde ise yaş kriteri önem taşır. Yaşa göre kilo hesaplama formülünde yaş, kilo değerleri girilerek bize ideal bir aralık sunulur. Ancak çocukların büyüme hızını dikkate alarak bu çıkan değerler yüksek katsayıda esnek tutulmuştur. Peki ya gebelik, anne, bebek sağlığı nasıl olmalı, bebeğim şuan kaç aylık? Bu soruların cevabı ise gebelik hesaplama formülünde saklı. Bu formül sayesinde bebeğinizin doğacağı tarihi de ortalama olarak bilebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık