Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanır?

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Her vücudun boy, yaş ve cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak değişen ideal bir kilo ölçüsü bulunur. Ekstrem bir faktör olmadığı sürece ideal ölçüden her türlü sapma çeşitli araçlar kullanılarak düzeltilebilir. Günümüzün beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzları gibi etmenlerden dolayı ideal kilo ölçüsünden sapmanın yönü genelde yukarı doğrudur. Yani toplumu oluşturan bireylerin şikâyet ettikleri konu aşırı kilodur. Kilo alımının da çeşitli sebepleri bulunur. Aşırı beslenme, hareket etmeme, hormonal ve genetik sebepler ile çevresel faktörler gibi. Genetik faktörler hariç diğer tüm sebeplere kolayca müdahale edilebilir ve azimli bir mücadeleden sonra başarı kaçınılmazdır.

Sporcu Diyetinin Normal Diyetlerden Farkı Nedir?

Kilo alma süreci oldukça basit işler. Vücudun ihtiyacı olan kalori miktarından fazla kilo alındığı durumlarda vücut alınan kalorileri yağ dokularına dönüştürerek vücudun belli bölgelerinde zor günler için depolar. Bu zor günlerden kasıt ihtiyaçtan daha az kalori alındığı günleri ifade eder. Yani alınması gerekenden az kalori alındığı durumlarda vücut daha önceden depoladığı yağ dokularını yakarak enerjiye dönüştürür. Dönüştürülen enerjinin birçok farklı kullanım alanı vardır. Beyin fonksiyonları ve yaşamsal fonksiyonlar tamamen besinlerden alınan enerjiden faydalanarak faaliyetlerini devam ettirirler.

Kalça Eriten Diyet Ne İşe Yarar?

Diyet yapan kişilerin arzusunun kilo vermek olduğu oldukça açık. Kilo vermek için yapılması gereken şeylerin başında da diyet programlarının uygulanması geliyor. Kilo vermenin matematiği de en az almanın matematiği kadar kolay olduğundan dolayı, uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet listeleri, kişinin alması gereken kalori miktarının altında olacak şekilde ayarlanıyor. Ne kadar altında olacağı ise kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Ortalama kalori ile alınan kalori arasındaki farkın açılması kilo verme hızının artmasına sebep oluyor. Kilo verme hızının artması ise diyetin sağlık üzerinde olan etkisini değiştirebiliyor. Yani diyetisyenlerin ince kalori hesapları yaparken birden fazla faktörü göz önünde bulundurarak optimal noktayı bulması gerekiyor. Ayrıca diyet programları hazırlanırken göz önünde bulundurulan tek hususun kalori miktarı olmadığı da açıktır. Diyetisyenler vücudun ihtiyaç duyduğu besin tiplerini analiz ederek protein, vitamin, karbonhidrat alımı gibi süreçleri öğünlere dağıtılmış şekilde kontrol edebiliyorlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık