Yün Battaniyelerin Bakımı, Temizlenmesi, Yıkanması ve Saklanması

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yün, Merinos koyunu, alpaka, Ankara tavşanı, kaşmir keçisi, deve tüyü ve daha fazlası gibi hayvanların doğal kıllarıdır. Yün ısıyı iyi tutar, dayanıklı ve çok yönlüdür, ağır, kaba kumaşlar ve hafif, yumuşak kumaşlar olarak dokunabilir. Dünyanın en büyük yün üreticileri Avustralya, ABD, Çin ve Yeni Zelanda’dır.

Yün Battaniyelerin Bakımı, Temizlenmesi, Yıkanması ve Saklanması

Kıllar hayvanlardan kesildikten sonra, ipliğe dönüştürülmeden ve bir kumaş parçası oluşturmak için dokunmadan önce çok aşamalı bir süreçten geçer. Yün, dayanıklı, hipoalerjenik ve sıcaklık düzenleyici olduğu için battaniyeler için mükemmeldir. Böyle olsa da yün battaniyelerin en iyi şekilde görünmesini, uzun süre dayanmasını sağlamak için biraz özen gösterilmesi gerekir. Bu nedenle, bu makalede bir yün battaniyenin yıllarca konfor ve sıcaklık sağlamaya devam etmesi için nasıl iyi durumda tutulacağına, nasıl güvenle yıkanacağına ve saklanacağına değinilecektir.

Yün Battaniyelerin Bakımı ve Temizlenmesi

Yün battaniyeler havalar soğuduğunda mükemmel bir arkadaştır. Sağlam kalmaları, yeniden canlanmış görünmeleri, tazelenmeler için battaniyeleri havalandırırken, yıkarken, kuruturken ve saklarken belli adımlar izlenmelidir.

Yün Battaniyelerin Bakımı, Temizlenmesi, Yıkanması ve Saklanması

Silkeleme, Asma ve Havalandırma

Yün battaniyeyi temizlemeye önce, dışarı çıkarıp silkeleyerek başlanmalıdır. Battaniyeyi iyice silkelemek sadece yüzeyindeki kir ve kalıntıları dağıtmakla kalmayacak, aynı zamanda liflerini kabartarak battaniyenin şeklini tazeleyecektir. Silkeleme işlemi tamamlandıktan sonra battaniye hava akımının iyi olduğu bir alana asılmalıdır. Havalandırma, kalan kokuların giderilmesine ve mikroskobik toz ve kir parçacıklarının temizlenmesine yardımcı olacaktır. İdeal olarak, battaniye her gün silkelenmeli ve birkaç saatliğine dışarıda (doğrudan güneş ışığından uzakta) havalandırılmalıdır.

Fırçalama

Battaniye temiz havada biraz bırakıldıktan sonra biraz daha yakın ilgiye ihtiyacı olduğu fark edilebilir. Silkeleme işleminin ardından yün battaniye düz, temiz bir yüzeye serilmeli, kırışıklıkları nazikçe düzeltilmeli, inatçı kirleri çıkarmak için yumuşak kıllı bir giysi fırçası ile fırçalanmalıdır. Yün battaniyenin türü örme ise fırçalanması önerilmez. Fırçalamak battaniyenin liflerine zarar verebilir. Bunun yerine, battaniyenin dışarıya asılması yeterli olabilir. Bu genellikle hava koşullarına bağlı olarak birkaç saat sürebilir.
Eğer battaniyenin türü dokuma ise, yün battaniyenin hafifçe fırçalanması gerekebilir. Bu, havalandırma sırasındaki esintinin uzaklaştıramadığı inatçı kir veya izlerin giderilmesine yardımcı olacaktır. Tüm fırça darbeleri aynı yönde ve hafif olmalı, liflere zarar vermemesi için ileri geri fırçalama yapılmamalıdır. Bu, yün liflerinin hepsinin aynı yönde uzanmasını sağlar, yüzeydeki kir veya lekeyi çıkarır, battaniyenin liflerini pürüzsüzleştirir.

Yün Battaniyelerin Bakımı, Temizlenmesi, Yıkanması ve Saklanması

Leke Temizliği

Yün, sıvıları iten doğal mumsu bir kaplamaya sahip olduğu için kirlenmeye ve yağ bazlı sıvılara karşı doğal olarak dayanıklıdır. Yün doğal olarak leke ve su tutmasa da birkaç dakika sonra sıvı kumaşa işlemeye başlar. Bu nedenle, battaniyeye leke bırakması muhtemel bir şey dökülürse leke kalmaması için mümkün olan en kısa sürede leke temizlenmelidir. Su bazlı lekeler hafif bir sabun veya yün için güvenli bir deterjan ve soğuk su ile temiz bir bez kullanılarak, ovalamadan silinebilir. Leke kurulandıktan sonra hala görünür durumdaysa, daha güçlü bir temizleme solüsyonu denenmesi gerekebilir. Bir ölçek beyaz sirke iki ölçek soğuk suyla karıştırılmalı ve temiz bir bezle lekeye uygulanmalıdır. Ticari bir leke çıkarıcı kullanılacaksa yün üzerinde kullanılabileceğinden emin olmak için ürün etiketi dikkatlice okunmalıdır. Herhangi bir leke çıkarma yöntemi kullanılmadan önce göze çarpmayan bir noktada test edilmelidir. Lekeli bölge ovalanmamalıdır, bu işlem kumaşı veya dokuyu zedeleyebilir, iz bırakabilir.

Buharlı Temizleme

Bu seçenek, özellikle battaniyede yiyecek veya rutubet kokusu gibi güçlü bir koku birikmişse idealdir. Evde bir buharlı temizleyici varsa, koku vermesi için esansiyel yağlar eklenebilir.

Kuru temizleme

Battaniye temizlenirken sorunlarla karşılaşılırsa, kuru temizleme yaptırılması tavsiye edilir. Kuru temizlemeciler profesyoneldir ve ne yaptıklarını bilirler, bu nedenle temizleme işi onlara güvenle bırakılabilir.

Yün Battaniyelerin Bakımı, Temizlenmesi, Yıkanması ve Saklanması

Yün Battaniyelerde Tüylenme

Yün battaniyede tüylenme varsa, düzeltmek için battaniye temiz bir yere düz bir şekilde yatırılmalı ve gergin olana kadar kenarlarından çekilmelidir. Kumaş gerilmeden her bir tüy olabildiğince yukarı çekilmeli ve makasla kesilmelidir. Tüyleri çıkarmak için başka bir seçenek de tüy giderme tarağı veya keskin bir tıraş bıçağı (jilet) kullanmaktır. Tarak veya jilet tüylerin üzerine hafifçe sürtülmelidir. Tüyler tarağa takılırsa çok sert çekilmemelidir. Sıkışırlarsa, taraktan çıkarılmalı ve tüylenme olan bölgelerin üzerinden farklı bir açıdan geçirilmelidir.

Deliklerin Onarılması

Yün battaniyeler pahalıdır, bu nedenle, özellikle daha da büyüyebilecek küçük bir yırtık ya da delik bulunursa (örneğin güve deliği) onları tamir etmekte fayda vardır. Küçük deliklerin uçları bir araya getirilip bir iğne ve uygun renkte yün iplikle sıkıca dikerek onarılabilir. Daha büyük delikler uyumlu bir kumaş parçası kullanılarak yamalanabilir.

Battaniyeler herhangi bir çekme veya takılmaya karşı da kontrol edilmelidir. Düzenli olarak kullanılan battaniyelerde ip çekilmesi ve takılması yaygındır. Battaniye bir yüzeye düz bir şekilde yatırılmalı, eller battaniyenin üzerinde gezdirilmeli, yünde herhangi bir çekilme veya gevşek, dışarı çıkmış iplik parçası olup olmadığına bakılmalıdır. Bir iplik parçasının koptuğu ya da çekildiği fark edilirse ipliğin geldiği bölge incelenmelidir. Kısa ya da daha uzun bir iplik dışarı çıkmışsa asla kesilmemeli, mümkün olduğunca geri itmeye gayret edilmelidir. Bunun için bir iğne kullanılabilir. Yapılabiliyorsa ipe küçük bir düğüm atılmalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık