Aşk Nasıl Bir Duygudur?

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Aşık olmak bayanlar başta olmak üzere her yaştan kişinin istediği bir durumdur. Hayata anlam katan en önemli duyguların başında gelmektedir. Aşkın nasıl bir duygu olduğunu bilirsek, bu duyguyu nasıl yakılayabileceğimizi de öğrenme şansı yakalarız. Bugün aşk nasıl bir duygudur? konusunda sizlere önemli bilgiler verecek ve makalemizde bu konu üzerine yoğunlaşacağız.

Aşk nedir? Ne değildir?

Aşk, insan olma halidir, var oluşun kanıtıdır. İnsana yaşadığını hissettiren en önemli olgudur. Aşıkken insan, “Ben bu hayat için önemliyim, gerekliyim” diye düşünür. Yaşama sevincinin, hayata bağlılığın zirve noktasıdır aşk. 70’inde çocuk olmanın, henüz 15’inde yetişkin olmanın sebebidir. Kederi en dipte, sevinci en tepede hissetmenin nedenidir. Deli olmayı, aptal görünmeyi, dışlanmayı, yalnızlığı göze almaktır aşk.

Aşk varsa, başka her duygunun hükmü silinmiştir. Çünkü hepsi aşka bağlıdır, hepsi aşkla vücut bulur. Kimse aşık olma zorunluluğunda değildir ama bir gün mutlaka, en az bir kere aşık olur. Kaçarı yoktur bu işin. Zamanı belirlenemez, yeri belirlenemez. Zaten bu belirsizliktir aşkı bu kadar çekici, bu kadar sürprizli kılan şey.

Bazen aşık olursun, bazen maşuk (sevilen, aşık olunan). Bazen aynı anda sen birini seversin, biri de seni. Çakışmaz bir türlü, denk gelmez. “Sevdiğin başkadır, sevenin başka.” Ama bu aşık olduğun gerçeğini değiştirmez. Karşılık almıyor olman aşkını yok etmez. Sen karşılık vermediğin için seni seven de öyle hemen vazgeçmez. Çünkü aşk her ne kadar fedakarlığın en büyüğünü barındırsa da, bencildir. Sen başkasına aşık olursun da, kendin için aşık olursun. Ölesiye aşık olursun, bazen de öldüresiye…

Aşkın hükümranlığında diğer duygular birbirine girer, karışır, içinden çıkılmaz hal alır. Sevgilin yanında, el elesin, birlikte yürüyorsunuz, “Seni canımı verecek kadar çok seviyorum” dersin. Sevgilin, 5 saniye sonra yanınızdan geçen erkeğe ya da kadına alıcı gözle bakarsa, canını vermeyi düşündüğün o insanın canını almayı istersin. Bu yüzden ‘şiddet’ içerir aşk, şiddetlidir ve aşkın şiddeti bazen ülkeleri yıkar, savaşlar çıkarır ve tarihin en büyük katliamlarına neden olabilir. (Truva mesela…)

Aşık olmadan yaşayabilir misin? Yaşarsın da, ona yaşamak denir mi işte o da bilinmez. “Evet aşk istiyorum ama şu aralar vaktim yok” denilebilir mi? Aşka vakit ayırmak ne demek? Günlük iş planı yapar gibi mi olacak yani? “Dur önce evi temizleyeyim, ardından işe gideyim, elektrik, su, telefon faturalarını yatırayım sonra da aşık olurum” mu diyeceksin? Yok böyle bir şey… Öylesi sahtedir, “Benim de artık bir sevgilim var” demek için yapılmış bir eylemdir. “Sahici“ değildir ve aşk “sahici” olmayan herkesi uzak tutar kendinden.

Aşık olacaksan, kendin olacaksın, kendini seveceksin ve yalan duvarlarıyla çevirdiğin bir hayatın olmayacak. Öyle aşık olacaksın ki; aşkın kendisi olacaksın. Olamayacaksan, cesaretin yoksa, oturduğun yerden kalkmayacaksın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık